To jeden z symboli wiosny. By bujnie zakwitł, pilnuj konkretnego terminu
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Zwiastuje, że wiosna jest w pełni, gdy zachwyca ilością kolorowych kwiatów oraz niepowtarzalnym zapachem. Do tego jest wyjątkowo mało kapryśny, nie wymagając szczególnej uwagi. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy wręcz go uwielbiają. By jednak każdego roku bujnie kwitł, należy pilnować jednego, ważnego terminu. Czy można przycinać bez? Oto kiedy najlepiej to zrobić.
Spis treści:
Jak i kiedy przycinać lilaki? Ważny konkretny termin
Bez lilak, mimo iż zdarza mu się osiągnąć spore rozmiary, bywa jednym z częstych bywalców przydomowych ogródków. Działkowcy uwielbiają go głównie z uwagi na duże i pachnące kwiaty, nierzadko doceniając również małe wymagania rośliny i łatwość jej uprawy.
Lilak to także jedna z tych roślin, która zwiastuje nadejście wiosny. Wraz z pierwszymi, nieco cieplejszymi dniami, zachęcony do rozkwitu, daje popis swoich możliwości. W maju zachwyca już ilością kolorowych kwiatów, ciesząc oko swoich właścicieli. Aby tak się jednak stało, należy pilnować ważnych terminów. Mimo iż bez nie wymaga szczególnej opieki, jeden zabieg jest kluczowy, jeśli chodzi o obfite kwitnienie.
Jak odmłodzić lilaki? Oto czy obcinać bez po kwitnieniu
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym pamiętać powinni wszyscy właściciele lilaków, jest cięcie. Pierwsze przeprowadzić należy już na samym początku uprawy krzewów, czyli zaraz po posadzeniu ich do gruntu. Wówczas ich pędy warto skrócić o połowę, w efekcie wzmacniając roślinę i pozwalając jej pełniej się zagęścić.
Lilaki są jednak roślinami, które kwitną na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że zawiązują pąki kwiatowe jeszcze w poprzednim sezonie. Zbyt wczesne cięcie znacznie ograniczyłoby kwitnienie rośliny lub zupełnie pozbawiło jej kwiatów. Bez należy więc przyciąć dopiero po kwitnieniu - najlepiej w czerwcu. Gałązki należy skrócić wtedy o połowę ich długości.
Jak ciąć stary bez? Inaczej nie zakwitnie
Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku starego i nieco zaniedbanego krzewu. Chcąc go odmłodzić należy wykonać silne cięcie wszystkich pędów, skracając je do wysokości około 50 cm nad ziemią.
Podobny zabieg przeprowadzić trzeba jeszcze na przedwiośniu. Do pracy warto ruszyć więc już teraz. Należy liczyć się z tym, że krzew nie wypuści w tym roku kwiatów, jednak w przyszłym, zachęcony do kwitnienia i znacznie wzmocniony, zachwyci gęstością i ilością pąków.
Kiedy przycina się czarny bez?
Nazywane bzem lilaki często dzielą skrawek ogródka z bzem czarnym, różniącym się od nich wyglądem. Czarny bez posiada drobne, białe kwiaty zebrane w płaskie baldachogrona, a za sprawą odpowiedniego cięcia może zostać nawet przekształcony w dorodne drzewko.
W przypadku pielęgnacji czarnego bzu ważna jest regularność. Warto doraźnie przycinać jego pędy, wykonując ten zabieg wczesną wiosną, kiedy widoczne są już nabrzmiałe pąki liściowe. Wówczas będziemy w stanie poprawnie zidentyfikować suche i chore gałęzie. Przycinanie, podobnie jak w przypadku lilaków, zachęci roślinę do obfitego kwitnienia i intensywnego wzrostu.