Zakładasz swojemu psu takie szelki? Możesz zrobić mu krzywdę
Wybór akcesoriów dla psów jest obecnie niezwykle szeroki i niekiedy można się w tej mnogości pogubić. Jak wybrać dobre szelki dla psa, tak by wspierać pracę jego stawów? Okazuje się, że nie wszystkie rodzaje szelek są dobre dla naszych psów.
Spis treści:
Szelki a obroża. Jaka jest różnica?
Decydując się na psa, musimy podjąć szereg decyzji z tym związanych - gdzie pies będzie spał, jakie posłanie mu kupić, a może wybrać klatkę kennelową? Jakie miski, jaką karmę, jakie zabawki, tak by były interesujące dla psa, ale i bezpieczne dla niego? Na jak długą smycz się zdecydować - linę, czy automatyczną, przepinaną, czy taśmową.
Tych rozterek nie są pozbawieni właściciele wybierający szelki dla swojego psa.
Jest to alternatywa dla obroży, która nie jest aż tak wygodna dla zwierzęcia, jak właśnie szelki.
Dobrze dobrane szelki, przy nauce chodzenia psa na luźnej smyczy mogą poprawić komfort życia zwierzęcia.
Wadą obroży, nawet gdy jest dobrze dobrana, jest m.in. to, że przy energicznym szarpnięciu za smycz następuje silne jej dociśnięcie do szyi. Prócz oczywistego pojawienia się bólu u psa, możemy uszkodzić nawet tchawicę lub kręgi szyjne zwierzęcia.
Szelki eliminują to ryzyko, lecz mogą posiadać inne wady, na które należy zwrócić uwagę.
Rodzaje szelek dla psa. Diabeł tkwi w szczegółach
Na rynku akcesoriów dla zwierząt pojawił się olbrzymi wybór także wśród szelek dla psów. Różnice pojawiają się nie tylko jeżeli chodzi o materiał, z którego szelki są wykonane, czy we wzorach, które zachwycają różnorodnością, ale przede wszystkim w formie, w jakiej zostały uszyte.
Rozróżniamy kilka typów szelek dla psów, a ich różnice polegają na rozmieszczeniu pasków na psim ciele, które z kolei kładą różny nacisk na daną część ciała psa.
I tak szelki dzielimy na:
- szelki norweskie
- szelki typu step-in
- szelki easy-walk
- szelki typu guard
Wyróżniamy także szelki typu sportowego, które przeznaczone są do uprawiania konkretnego sportu z udziałem psa, ale których doborem powinien zająć się specjalista w tym zakresie.
Na co dzień jednak podczas spacerów przeciętni właściciele psów wybierają spośród czterech wymienionych wyżej rodzajów szelek.
Co je od siebie odróżnia i czy któryś rodzaj jest najlepszy dla psa?
Niekwestionowanym zwycięzcą okazały się być szelki typu guard
Okazuje się, że wraz z rozwojem wiedzy o psim aparacie ruchu, szelki typu guard okazały się być tymi, które ten ruch wspierają, a przede wszystkim - nie blokują go.
Ten rodzaj szelek zaleca się stosować od szczeniaka, a także zarówno u psów ras małych, średnich i dużych.
Szelki składające się z dwóch paskowych obręczy - wokół szyi psa i wokół jego klatki piersiowej, tuż za dołami pachowymi psa, połączone są paskami, które przebiegają przez klatkę piersiową psa i przez jego grzbiet.
Takie szelki zakłada się przeważnie przekładając głowę psa przez obręcz szyjną, a obręcz piersiowa zapinana jest na zatrzask lub klamrę.
Zobacz także: Dogoterapia: najlepszy lek dla ciężko chorych osób
Rozmieszczenie pasków w szelkach typu guard powoduje równomierny rozkład sił podczas ruchu zwierzęcia, a w razie napierania na szelki przy ciągnięciu przez psa, żadne z pasków nie hamuje ruchu w obrębie stawów przednich łap.
Hamowanie ruchu stawów przednich łap jest niestety widocznie w przypadku trzech pozostałych rodzajów szelek, co sprawia, że stają się one mniej bezpieczne z punktu widzenia ortopedycznego.
Właściciele często jednak wybierają chociażby najpopularniejsze szelki typu step-in, których nie trzeba przeciągać przez głowę psa, a wystarczy wsadzić w nie łapy psiaka, ze względu na szybkość i wygodę zakładania.
Jeżeli jednak pies nie ma traumy przeciągania czegoś przez jego głowę i możemy zrezygnować z tego rodzaju szelek, to należy jednak rozważyć typ guard ze względu na możliwe przyszłe uniknięcie kontuzji stawów kończyn przednich.
Coraz więcej firm produkujących psie akcesoria decyduje się na wypuszczanie na rynek tylko szelek typu guard, dając co prawda mniejszy wybór klientom, ale dbając tym samym o bezpieczeństwo psów.
Jakie jeszcze szelki mogą wyrządzić krzywdę psu?
Okazuje się, że nawet gdy zdecydujemy się na szelki typu guard, to źle dobrane szelki mogą także być problemem.
Za małe szelki mogą być powodem obtarć na ciele psa, a z kolei za duży rozmiar - powodem ucieczki psa z szelek.
Jak więc najlepiej dobrać rozmiar szelek? Gdy decydujemy się na zakup internetowy, ważnym jest odpowiedni pomiar psa - jego obręczy szyjnej, piersiowej i długości klatki piersiowej.
Gdy decydujemy się zaś na zakup stacjonarny, zawsze dobrze widziane jest mierzenie szelek na psie w sklepie zoologicznym.