Kot kładzie na tobie łapki? Oto co chce przekazać
Oprac.: Gabriela Kurcz
Koty to jedne z najciekawszych, najbardziej intrygujących i zdecydowanie najbardziej kochanych zwierząt świata. Ich zachowanie jest dla nas często zagadką, ale warto wiedzieć, co się za nim kryje - koty przekazują nam często ważne komunikaty, na które powinniśmy być wyczuleni.
Zachowania kotów
Opiekunowie kotów zastanawiają się często, co chcą im przekazać te tajemnicze i intrygujące zwierzęta. Wiemy, że gdy mocno uderzają ogonem lub stroszą grzbiet, są zdenerwowane, a nawet szykują się do ataku. Gdy uciekają przed nami za szafę lub pod łóżko, czują się niepewnie lub po prostu szukają samotności. Gdy wystawiają brzuszek, zapraszają do zabawy, pokazując, że darzą nas zaufaniem i czują się przy nas bezpiecznie.
Innym intrygującym zachowaniem kota może być także ciągłe wchodzenie na opiekuna. Niektóre koty tylko czekają na moment, kiedy ich człowiek usiądzie lub położy się na sofie, by wskoczyć na niego i podotykać łapkami. Co to oznacza?
Sprawdź także: Jak długo może żyć kot? Wielu właścicieli jest zaskoczonych
Kot kładzie na tobie łapki? Przekazuje ważny komunikat
Gdy kot podchodzi do właściciela i kładzie na nim lekko ugiętą łapkę, to znak, że czuje się przy nim komfortowo i bezpiecznie. Koty mają swoich "ulubionych ludzi" i tylko z nimi pozwalają sobie na taką bliskość. Gdy kot dotyka "swojego człowieka" łapkami, chce mu przekazać, że darzy go bezgranicznym zaufaniem. Kocie łapki są wyjątkowo wrażliwe na dotyk, więc taki kontakt, to jasny sygnał, że kot czuje się całkowicie bezpiecznie.
Są jednak sytuacje, kiedy takie zachowanie nie oznacza nic dobrego! Jeśli kot kładzie na człowieku wyprostowaną łapkę i lekko go odpycha, to znak, że potrzebuje spokoju i nie szuka w tym momencie towarzystwa. Nie oznacza to oczywiście, że kot nie lubi już swojego opiekuna - po prostu w tym momencie chce być sam.
Czasem kot energicznie dotyka człowieka łapkami, ale jego zachowanie świadczy o tym, że chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. W takiej sytuacji warto pobawić się chwilę z mruczkiem lub... wypełnić jego miseczkę ulubionym przysmakiem.
Zobacz również: Dlaczego kot sika na łóżko? Ma dla nas ważną wiadomość