Zalej wodą i użyj do podlewania roślin. Żarłoczne szkodniki uciekną, gdzie pieprz rośnie
Zauważyłeś w ostatnim czasie pojawienie się małych muszek w domu? Na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z owocówkami, ale jeśli krążą bliżej roślin doniczkowych niż w kuchennych zapasów, w twoim mieszkaniu zadomowiły się ziemiórki. Niech nie zwiedzie cię ich niewielki rozmiar. Rozmnażają się błyskawicznie, a ich larwy są bezlitosne dla kwiatów. Zastanawiasz się, jak zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami? Przygotuj wywar z czosnku!
Jak rozpoznać ziemiórki?
Dorosłe osobniki przypominają muszki owocówki, są jednak mniejsze, smuklejsze, a barwa ich ciała jest czarna. Zazwyczaj krążą w pobliżu roślin doniczkowych, a temperatura panująca w domach stwarza im bardzo dogodne warunki do rozmnażania.
Choć dorosłe osobniki nie są niebezpieczne dla ludzi, ich obecność może być bardzo irytująca. Nie zagrażają one roślinom bezpośrednio, ale samica jest w stanie jednorazowo złożyć nawet 100 jaj, z których na świat wydostają się żarłoczne larwy. Bez odpowiedniej reakcji szybko będziemy mieć do czynienia z prawdziwą plagą! Trudno zauważyć je gołym okiem, ponieważ przebywają w ziemi w doniczce, a ich ciało jest półprzezroczyste - wyróżnia się jedynie czarna główka.
Dlaczego ziemiórki są niebezpieczne dla roślin?
Niemalże całym sensem życia larw jest znajdowanie pożywienia. Odżywiają się materią organiczną, gustują zwłaszcza w korzeniach roślin. W przypadku młodych sadzonek są one doprowadzić je do ruiny całkowicie.
Jeśli zbagatelizujemy obecność ziemiórek, dość szybko zauważymy, że nasze okazy doniczkowe żółkną, brązowieją, usychają i w końcu zamierają. Osłabione rośliny są bardziej podatne na choroby. W dodatku na jednym egzemplarzu się nie skończy! Dorosłe ziemiórki bardzo szybko opanują wszystkie rośliny, upatrując w nich idealnego miejsca na rozwój i tworzenie kolejnych pokoleń szkodników.
Domowy sposób na ziemiórki: Sięgnij po czosnek
Nadaje potrawom wyrazu, zaostrzając ich smak i sprawiając, że nawet mało wyraziste danie zamienia się w wyborną ucztę. Kucharze czosnek uwielbiają, ale tego samego nie można powiedzieć o niepożądanych owadach. Chcesz zwalczyć ziemiórki naturalnymi metodami? Ta jest niezwykle skuteczna!
Jak przygotować napar z czosnku na ziemiórki? Główkę czosnku rozgnieć i zalej szklanką gorącej wody. Poczekaj, by nabrał mocy. Gdy będzie chłodny, rozcieńcz go litrem wody i użyj do podlewania roślin zaatakowanych przez szkodniki. Rób to jednak z umiarem - przelewanie roślin i nadmierna wilgotność w doniczce tylko im sprzyjają!
Warto wiedzieć: Wierzch ziemi w doniczce możesz posypać także czosnkiem granulowanym. Co prawda w tej formie nie zwalczy larw, ale zniechęci dorosłe osobniki do składania w podłożu jaj.
Jak się pozbyć ziemiórek? O tym nie zapomnij!
Przydatne może się okazać także rozwieszenie żółtych lepów, które ograniczą działalność latających owadów. Co jeszcze należy zrobić, by wytępić ziemiórki w domu?
- Po zauważeniu ziemiórek konieczna jest całkowita wymiana podłoża roślin doniczkowych. Najlepiej, by ziemia była dobrze przepuszczalna.
- Przy okazji dokładnie oczyść korzenie. Warto zafundować im kąpiel w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.
- Ogranicz podlewanie do minimum. Krótkotrwałe przesuszenie ziemi działa na larwy bardzo niekorzystnie.
Polecamy: