Ta metoda podlewania to hit! Nie poznasz swoich roślin

Podlewanie kwiatów doniczkowych należy do najbardziej popularnych i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie każdy jednak wie o tym, że rośliny podlewać można na kilka sposobów, a jednym z nich jest zanurzanie roślin w wodzie. Co warto wiedzieć o tej metodzie i jak wpływa na rośliny?

Rośliny doniczkowe podlewamy w celu dostarczenia im niezbędnej do życia wody
Rośliny doniczkowe podlewamy w celu dostarczenia im niezbędnej do życia wodyarchiwum prywatne

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Większe rośliny możemy... wziąć pod prysznic
Większe rośliny możemy... wziąć pod prysznicarchiwum prywatne
  • Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Zużycie wody przez roślinę jest proporcjonalne do powierzchni jej liści - im więcej roślina ma liści, tym więcej wody potrzebuje. Jest ono także uzależnione od wilgotności powietrza oraz temperatury, która panuje w pomieszczeniu - im cieplej i bardziej sucho, tym częściej należy podlewać roślinę.

Rośliny, które rosną w większych donicach i w próchnicznej ziemi nie potrzebują tak częstego podlewania, jak te uprawiane w małych doniczkach oraz w  piaszczystym podłożu. Częściej powinniśmy także podlewać rośliny w doniczkach ceramicznych (glinianych), rzadziej te w doniczkach plastikowych.

  • Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Większość z nas zazwyczaj podlewa rośliny, wlewając wodę po prostu do doniczek. To dobra metoda, ale warto pamiętać, że woda wsiąka powoli, więc należy obserwować, kiedy pojawi się w podstawce. Jeśli ten czas jest wyjątkowo krótki, to albo podłoża w doniczce jest zbyt mało, albo jest już ono bardzo przesuszone.

  • Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe?

Do podlewania roślin doniczkowych powinniśmy używać wody odstanej, z której ulotnił się już chlor. Taka woda powinna stać przynajmniej kilka godzin.

Metody podlewania roślin doniczkowych: Od góry i od dołu

Rośliny doniczkowe można podlewać metodą od dołu lub od góry
Rośliny doniczkowe można podlewać metodą od dołu lub od góry123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe podlewa się zazwyczaj na dwa sposoby - od góry i od dołu. W podlewaniu od góry wodę leje się od góry z konewki lub butelki. Ten sposób ma jednak jedną wadę - trudno jest podlać roślinę bez zmoczenia jej liści czy kwiatów, a niektóre rośliny bardzo tego nie lubią!

W takim wypadku możemy zdecydować się na podlewanie roślin od dołu. W tym celu wstawiamy roślinę w doniczce z otworami drenażowymi do miski z wodą lub wlewamy wodę bezpośrednio do podstawki.

Zanurzanie roślin doniczkowych w wodzie: Na czym polega, jak to się robi?

W pierwszej kolejności należy wypełnić miskę lub plastikowy pojemnik czystą wodą o pokojowej temperaturze. Następnie należy zanurzyć roślinę doniczkową w całości, poruszając także liśćmi, by zostały one porządnie oczyszczone z kurzu, brudu, a nawet szkodników.

Gdy zanurzymy doniczkę w wodzie, stopniowo zaczną unosić się z niej pęcherzyki powietrza. Gdy przestaną, jest to znak, że gleba pobrała już wystarczającą ilość wody. Kaktusy, sukulenty i rośliny z suchego klimatu zanurzamy zaledwie na kilka sekund - łatwo bowiem je przelać!

Większe rośliny oraz te przyniesione np. z ogrodu czy tarasu możemy... wziąć pod prysznic. W tym celu zanurzamy donicę w pojemniku z wodą, a liście polewamy obficie wodą z prysznica.

Dlaczego warto zanurzać rośliny doniczkowe?

Zanurzanie roślin doniczkowych ma mnóstwo zalet - pozwala nie tylko dokładnie nawodnić glebę, ale także umyć roślinę. To ważne, bo gdy na liściach zbierają się zanieczyszczenia, blokują one dostęp światła, utrudniając roślinie wzrost.

Zanurzanie w wodzie pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, a nawet szkodników. Rośliny zanurzone w wodzie są więc chronione przed ich niszczycielską działalnością, rosną zdrowe i silne.

Jak często należy powtarzać zanurzanie roślin w wodzie?

Rośliny doniczkowe należy zanurzać w wodzie raz w miesiącu - dobrze, by było to po prostu dodatkowym elementem pielęgnacji. Co ważne, nie należy rezygnować z tradycyjnego podlewania roślin - metodą od góry lub od dołu.

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas