Reklama

Reklama

Zanim wyślesz PIT - pięć najczęściej popełnianych błędów

Sprawdź dokładnie swoje roczne zeznanie podatkowe. Dzięki temu potem zaoszczędzisz cenny czas i unikniesz nieprzyjemności.

Przekroczone odliczenia

Głównie ten błąd dotyczy odpisu od darowizn. Odliczyć możesz darowizny w wysokości nie wyższej niż 6 proc. twego dochodu. Wyjątkiem są tu darowizny na kościelną działalność charytatywno- opiekuńczą. One podlegają odliczeniu bez limitu. Nie wpisuj wyższej kwoty niż wynosi ulga Jeśli jednak to zrobisz, urząd skarbowy nie uwzględni twoich obliczeń. Możesz być pewna, że zostaniesz poproszona o wyjaśnienie pomyłki. By uniknąć powtórnej wizyty w urzędzie i korekty deklaracji podatkowej, przed wysłaniem sprawdź ponownie swój PIT. Nie zapominaj, że wszystkie ulgi mają nieprzekraczalne limity. Na przykład na jedno dziecko możesz odliczyć maksymalnie 1112,04 zł, a za Internet 760 zł rocznie.

Reklama

Nieuwzględnione dochody

Wykazanie dochodów tylko z umowy o pracę jest wykroczeniem. Dlatego wypełniając deklarację, pamiętaj o wszystkich drobnych umowach typu zlecenie i o dzieło. Także jeśli np. wynajmujesz mieszkanie, nie zapominaj, że kwota najmu również jest twoim przychodem i powinnaś go uwzględnić. Czego nie musisz wykazywać Z opodatkowania zwolnione są m.in. alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia i dzieci (bez względu na wiek), otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Do PIT-u nie wpisujesz także alimentów na rzecz innych osób (m.in. współmałżonków), otrzymanych na podstawie wyroku sądu. W tym przypadku wolna od opodatkowana jest kwota 700 zł miesięcznie.

Nieaktualne dane osobowe

W ciągu roku zmieniłaś adres lub nazwisko i wpisałaś do deklaracji te dane? To również bardzo częsty błąd. Fiskus wymaga, by w rocznym zeznaniu umieszczać informacje, które są aktualne na dany rok rozliczeniowy, czyli w tym przypadku na 2011. Jeśli więc przeprowadziłaś się już w nowym roku, wpisujesz poprzedni meldunek oraz poprzednie nazwisko. Jeśli zmienisz adres i nazwisko Masz 30 dni, by poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. Jeżeli nie zrobiłaś tego w tym terminie, wystarczy, że do rocznej deklaracji dołączysz aktualizacyjny NIP-3.

Błędny PESEL, brak podpisu

Kolejnym popularnym błędem jest omyłkowo wpisywany numer PESEL lub jego brak. Urząd Skarbowy może mieć wtedy problem ze zidentyfikowaniem twojego PIT-u i uznać, że nie złożyłaś go w terminie. Taka nieuwaga może grozić nawet mandatem. Podpisz swoją deklarację Przeoczenia zdarzają się także na końcu PIT-u. Najczęściej brakuje tam podpisu. Co prawda nie jest to duży błąd - fiskus wezwie cię do jego uzupełnienia. Jednak, by zaoszczędzić swój czas, sprawdź deklarację przed wysłaniem.

Aleksandra Gardynik

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy