Zapakowałeś jedną z tych rzeczy na wakacje? Lepiej od razu wyrzuć je z walizki!

Choć mogłoby się wydawać, że kiedy lecimy na wakacje i zapłaciliśmy dodatkowe pieniądze za bagaż rejestrowany, to możemy przewieźć w nich wszystko. Nic bardziej mylnego! Tak samo jak w przypadku bagażu podręcznego linie lotnicze zabraniają wnoszenia na pokład samolotu niektórych przedmiotów. O których z nich mowa?

Zasady dotyczące przewożenia niektórych rzeczy dotyczą nie tylko bagażu podręcznego, lecz także tego rejestrowanego
Zasady dotyczące przewożenia niektórych rzeczy dotyczą nie tylko bagażu podręcznego, lecz także tego rejestrowanego 123RF/PICSEL

Planując podróż samolotem, musimy pamiętać o wielu szczegółach. Jednym z najważniejszych jest odpowiednie spakowanie bagażu rejestrowanego. Chociaż może się wydawać, że do dużej walizki można włożyć wszystko, co tylko nam się zamarzy, to rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

Linie lotnicze oraz przepisy bezpieczeństwa lotniczego nakładają liczne ograniczenia dotyczące tego, co możemy przewozić w bagażu rejestrowanym. Nieświadomość tych przepisów może prowadzić do niemiłych niespodzianek na lotnisku, dlatego warto wiedzieć, czego absolutnie nie powinniśmy wkładać do naszej walizki.

Materiały łatwopalne

Na początek należy wspomnieć o materiałach łatwopalnych. Nie można przewozić żadnych płynów łatwopalnych, takich jak benzyna, rozpuszczalniki czy farby w aerozolu. Również wszelkiego rodzaju zapalniczki, a zwłaszcza te z benzyną, są zabronione. Podobnie rzecz się ma z materiałami wybuchowymi - wszelkiego rodzaju petardy, race i inne fajerwerki muszą zostać w domu.

Baterie i akumulatory

Przepisy dotyczące przewożenia baterii i akumulatorów są również bardzo restrykcyjne. Baterie litowo-jonowe, które znajdują się w wielu urządzeniach elektronicznych, mogą być przewożone tylko w bagażu podręcznym. W bagażu rejestrowanym można umieścić jedynie niewielkie ilości baterii, a te, które są uszkodzone lub wycieka z nich płyn, są całkowicie zakazane.

W bagażu rejestrowanym nie może znaleźć się żaden rodzaj broni, chemikaliów ani ostrych przedmiotów
W bagażu rejestrowanym nie może znaleźć się żaden rodzaj broni, chemikaliów ani ostrych przedmiotów 123RF/PICSEL

Chemikalia

Chemikalia to kolejna grupa przedmiotów, których nie można przewozić. Wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne, jak wybielacze, środki żrące czy trujące, są surowo zabronione. Nawet niektóre kosmetyki, jeśli zawierają pewne składniki chemiczne, mogą zostać skonfiskowane.

Ostre przedmioty

Przedmioty ostre i potencjalnie niebezpieczne, takie jak noże, nożyczki, narzędzia czy sprzęt sportowy, który może zostać użyty jako broń, także nie mogą znaleźć się w bagażu rejestrowanym. Co ciekawe, pewne przedmioty codziennego użytku, takie jak korkociągi, są również zakazane, jeśli mają ostre zakończenia. Nawet przybory kuchenne, jak większe noże kuchenne, muszą być odpowiednio zabezpieczone i zgłoszone.

Rzeczy osobiste

Nie można również przewozić niektórych przedmiotów osobistych. Ważne dokumenty, gotówka, biżuteria, cenne przedmioty oraz elektronikę warto przewozić w bagażu podręcznym, aby mieć je zawsze przy sobie. Jeśli zdecydujemy się na ich umieszczenie w bagażu rejestrowanym, ryzykujemy ich utratę, uszkodzenie lub kradzież.

Zasady niektórych linii lotniczych są bardzo restrykcyjne i nie można pakować do bagażu rejestrowanego nawet jedzenia
Zasady niektórych linii lotniczych są bardzo restrykcyjne i nie można pakować do bagażu rejestrowanego nawet jedzenia123RF/PICSEL

Wyroby medyczne

Podróżując z lekarstwami, również musimy zachować ostrożność. Chociaż większość leków można przewozić, to warto mieć je w oryginalnych opakowaniach i posiadać receptę lub zaświadczenie od lekarza. Niektóre leki mogą być zabronione w różnych krajach, dlatego warto wcześniej sprawdzić przepisy celne.

Produkty spożywcze

Ostatnią, ale nie mniej ważną kategorią, są produkty spożywcze. Wiele krajów ma surowe przepisy dotyczące wwozu żywności. Mięso, nabiał, owoce czy warzywa mogą być zabronione. Nawet jeśli w Polsce są one legalne, w kraju docelowym mogą zostać skonfiskowane, a my możemy narazić się na grzywnę.

Choć pakowanie bagażu rejestrowanego wydaje się prostą czynnością, warto poświęcić jej trochę uwagi. Przestrzeganie zasad dotyczących przewożenia przedmiotów nie tylko pozwoli nam uniknąć problemów na lotnisku, ale również zapewni bezpieczną i spokojną podróż. Przed wyruszeniem w drogę warto zapoznać się z przepisami konkretnej linii lotniczej oraz kraju, do którego się udajemy, aby nasze wakacje zaczęły się bez zbędnych stresów i niespodzianek.

„Polacy za granicą”: Kiedyś było tu lotnisko wojskowe… Dzisiaj jest tutaj ponad 2 miliony litrów winaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}