Zapanuj nad lodówką

Od sposobu przechowywania żywności zależy, jak długo utrzyma ona świeżość i swoje walory zdrowotne.

Źle przechowywana żywność szybciej się psuje
Źle przechowywana żywność szybciej się psuje123RF/PICSEL

Wiele z nas, wkładając jedzenie do lodówki, umieszcza je po prostu tak, by jak więcej zmieściło się na półkach. Zwłaszcza ostatnio - podczas pandemii robimy rzadsze, ale obfitsze zakupy. Uważaj! Od tego, w jaki sposób przechowujesz żywność, zależy, jak długo wytrzyma, nie tracąc smaku i wartości odżywczych. 

Uniwersalne zasady

Jedzenie, które wygląda, pachnie lub smakuje nieświeżo, powinno jak najszybciej wylądować w koszu. Nie warto ryzykować! Nadpleśniałe warzywa czy owoce należy wyrzucać w całości, zamiast odkrajać zepsute kawałki. Natomiast możesz nieco luźniej potraktować zasadę przestrzegania daty przydatności do spożycia. Jest to wartość szacunkowa, a jej przekroczenie nie znaczy, że produkt się do niczego nie nadaje. Jeśli był odpowiednio przechowywany, 3-4 dni po terminie wciąż można go zjeść.

Co znaczy "odpowiednio przechowywany"? Zdaniem naukowców z Mayo Clinic temperatura w lodówce nie powinna być wyższa niż 4°C, a produkty trzymane nie dłużej niż 4 dni po otwarciu opakowania. Po tym czasie rośnie ryzyko pojawienia się potencjalnie groźnych bakterii.

Placki ziemniaczane. Trudno znaleźć w kuchni prostszą, a zarazem bardziej uniwersalną potrawę. Placki ziemniaczane można podawać na wiele sposobów – z gulaszem, kleksem śmietany, solo, a nawet… z cukrem! Co zrobić, by były doskonałe w smaku? Kluczem jest wybór dobrej jakości ziemniaków (nie mogą być zbytnio przejrzałe, zielony odcień pod ich skórką zupełnie dyskwalifikuje je do użycia!). Do ziemniaczanej masy warto dodać ubite na sztywno białka, co doda im puszystości i delikatności. Aby ziemniaki po smażeniu zachowały piękny, złocisty kolor, warto przelać je wcześniej gorącym mlekiem. Tak przygotowaną potrawę można jeść oczami!
Udany biszkopt to podstawa wielu deserów. Powodzenie w jego wypiekaniu zapewni nam kilka prostych wskazówek. Przede wszystkim warto zainwestować w jaja dobrej jakości – dzięki temu będzie miał idealny smak i aromat. Do ubijanych białek nie zapomnijmy dodać szczypty soli (przyspieszy i utrwali proces sztywnienia). Ważną radą jest, aby wszystkie składniki przeznaczone na biszkopt miały temperaturę pokojową. Na koniec zadbajmy o porządne nagrzanie piekarnika i nigdy nie otwierajmy go podczas pieczenia – dzięki temu nasz wypiek „nie opadnie”.
Bigos. Król rodzinnych imprez i świetny pomysł na danie na zapas. Ciężko o potrawę prostszą i bardziej ekonomiczną od poczciwego bigosu. Czym podrasować jego smak? Ciekawym dodatkiem będzie m.in. karmelizowana cebula (uwalniająca lekko słodkawy posmak, można zastąpić nią suszoną śliwkę) lub miód, jeśli chcemy nieco złagodzić ostrość kiszonej kapusty. Jeśli jednak gustujemy w kwaśnych smakach, warto dodać do gotującej się kapusty przecieru lub suszonych pomidorów ze słoiczka. Zamiast czerwonego wina, do bigosu możemy dodać kieliszek mocnego alkoholu – śliwowicy lub żubrówki. Danie nie tylko nabierze wspaniałego aromatu, ale też zmieni się nieco konsystencja samej kapusty.
Smakowita szarlotka. Prawdziwy specjał, jeśli chodzi o słodkości na polskich stołach. Jak dojść do mistrzostwa w przygotowywaniu szarlotki? Aby uzyskać idealną konsystencję masy jabłkowej warto dodać do niej kilka łyżek mąki ziemniaczanej lub kisielu. Dzięki temu jabłka będą bardziej zwarte, ciasto nie rozpadnie się od nadmiaru „wilgoci”. Ciasto na szarlotkę należy przygotować ręcznie i zadbać o to, by nie „wyrabiać” go zbyt długo. Jeśli jednak okaże się zbyt twarde, można zmiękczyć je nieco odrobiną śmietany lub żółtkiem. Chcesz, aby goście „jedli” szarlotkę oczami? Udekoruj jej wierzch różyczkami z płatków jabłek lub kruchym ciastem w kształcie kratki.
+2

Chroń zieleninę przed wilgocią

Jeśli kupujesz sałaty, natkę, świeże zioła czy szpinak, zapewnij im suche warunki. Inaczej szybko zaczną ciemnieć i zmieniać się w nieapetyczną maź. Po zakupie owiń je ręcznikiem papierowym i potem włóż do lodówki. 

Produkty mleczne na właściwym miejscu

Należą one do tych szybko psujących się. Dlatego potrzebują chłodu bardziej niż reszta. Temperatura w lodówce nie rozkłada się równomiernie, zwłaszcza gdy jest ona szczelnie napchana. Najstabilniej utrzymuje się w okolicy tylnej ściany. I to jest najlepsze miejsce dla nabiału. Jeśli wiesz, że nie zdążysz wypić mleka, zanim się przeterminuje, możesz je zamrozić. Półeczki na drzwiach zarezerwuj na soki owocowe - psują się znacznie wolniej.

Jak szybko sprzedać auto w internecie?
Mało kto wie, jak prawdiłowo przechowywać w lodówce mięso
Mało kto wie, jak prawdiłowo przechowywać w lodówce mięso123RF/PICSEL

A co z mięsem?

Dla niego też najlepszy jest obszar przy tylnej ścianie lodówki i najniższa półka (zimno gromadzi się na dole). Niektóre urządzenia mają również specjalną szufladę dochładzaną zimnem z zamrażarki - to miejsce dla surowego mięsa i ryb. Przed włożeniem do lodówki, owiń je w pergamin (możesz też  użyć do tego celu papieru do pieczenia).

Gdzie trzymać owoce?

Wiele rodzajów lepiej przechowywać poza lodówką. Należą do nich jabłka, pomarańcze, mandarynki, gruszki, grejpfruty. 

W chłodzie trzymaj te, które łatwo pleśnieją. Chodzi m.in. o truskawki i maliny. Przedłużysz ich żywotność, jeśli po przyniesieniu do domu przepłuczesz je wodą z octem, po czym spłuczesz czystą, wysuszysz i dopiero włożysz do lodówki. Najlepiej umieścić je w pudełku wyłożonym ręcznikiem papierowym.

Owoce trzymaj na półce, a nie w szufladzie, bo w niej panuje większa wilgoć. Arbuza lepiej zjeść na świeżo, a jeśli to niemożliwe, też włóż go do lodówki. Awokado także przechowuj w chłodzie, ale poza nią.

Popełniamy błąd, trzymając mleko na drzwiach lodówki
Popełniamy błąd, trzymając mleko na drzwiach lodówki123RF/PICSEL

A co z nabiałem?

Sery po otwarciu wyjmij z folii i szczelnie owiń w woskowany papier lub pergamin. Świeże twarogi wymagają chłodu, więc przechowuj je na środkowej półce bliżej tylnej ściany lodówki. Przetrwają tam do tygodnia. Z kolei twarde sery właściwie przechowywane wytrzymają nawet 3-4 tygodnie. Pamiętaj, by sery pleśniowe trzymać z daleka od innych.

Większość z nas popełnia ten błąd! Nigdy nie przechowuj serów w folii ze sklepu
Większość z nas popełnia ten błąd! Nigdy nie przechowuj serów w folii ze sklepu123RF/PICSEL

Zobacz również:

***

Potrzeba jeszcze ponad czterech milionów złotych, żeby Hania mogła rozpocząć terapię
Potrzeba jeszcze ponad czterech milionów złotych, żeby Hania mogła rozpocząć terapięarchiwum prywatne

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas