Zapomniałeś o tym zabiegu? To dlatego borówka nie chce owocować

Borówki amerykańskie to jedne z tych owoców, które podjadać lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Niestety, czasami ich ceny w sklepach osiągają zawrotne ceny, ale i tak warto je jeść. Alternatywą jest samodzielna uprawa, która nie należy do wymagających, a latem możemy cieszyć się owocami borówki za darmo. A co jeśli nasze starania poszły na marne, bo plony są mizerne i rozczarowujące? Zapewne zapomnieliśmy wiosną je podciąć! Zamiast posypywać głowy popiołem, trzeba zadeklarować mocne postanowienie poprawy i dowiedzieć się, jak podcinać borówkę amerykańską wiosną.

Widok dużych owoców na krzewie borówki to duży powód do zadowolenia. Jeśli ich brakuje, coś musieliśmy zrobić źle
Widok dużych owoców na krzewie borówki to duży powód do zadowolenia. Jeśli ich brakuje, coś musieliśmy zrobić źle123RF/PICSEL

Po co przeprowadzać cięcie borówki?

Cięcie pędów krzewu borówki amerykańskiej jest niezbędne, aby pobudzić przede wszystkim roślinę do lepszego rozkrzewiania się. To także sposób na to, aby krzew nie musiał skupiać się na utrzymywaniu starych pędów, ale na tym, by latem owocować. Oczywiście, taki zabieg jest potrzebny, aby usunąć wszystkie chore i suche części borówki amerykańskiej zminimalizować ryzyko występowania chorób grzybowych i pasożytniczych. O tym, jak ciąć borówkę amerykańską, informuje jeden z użytkowników Instagrama w swoim wideo poście.

Kiedy ciąć borówkę amerykańską?

Idealnym terminem na cięcie jest wczesna wiosna, a mianowicie marzec. Jednak trzeba taki zabieg wykonywać z rozwagą, czyli wtedy, kiedy w ciągu dnia nie ma już mrozów. W przeciwnym wypadku minusowe temperatury mogłyby zaszkodzić borówce amerykańskiej.

Jak ciąć borówkę amerykańską?

O tym, jak ciąć borówkę amerykańską, decyduje jego wiek. Młode (do pięciu lat) nie wymagają cięcia, chyba że są zbyt rzadkie, a z ziemi wyrastają pojedyncze pionowe gałęzie. Wtedy można uciąć je w połowie - wtedy też szybko się rozkrzewią i zagęszczą. Starsze krzewy z kolei wymagają zdecydowanych ruchów. Przede wszystkim należy podciąć końce, które w poprzednim sezonie owocowały, a całkowitego usunięcia wymagają te, które są złamane i chore.

Polecamy także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas