​Zapomnij o samoopalaczu! Żeby mieć "opaleniznę", wystarczy jeść warzywa i owoce

Zdrowa dieta to największy sprzymierzeniec pięknej skóry. Zawdzięczamy jej nie tylko jej zdrowy wygląd, ale również naturalną "opaleniznę". Jeśli szukamy naturalnych samoopalaczy, warto sięgnąć nie tylko po marchew. Zielone warzywa liściaste również zawierają duże ilości beta-karotenu wpływającego na koloryt skóry.

Badania wykazały, że zmiany w karnacji wywołują owoce i warzywa o wysokich stężeniach beta-karotenu i likopenu
Badania wykazały, że zmiany w karnacji wywołują owoce i warzywa o wysokich stężeniach beta-karotenu i likopenu123RF/PICSEL

Zdaniem naukowców ze Szkocji badających związek między nawykami żywieniowymi a kolorem skóry, karnacja może się zmienić w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Wystarczy, że zostanie zwiększona porcja spożywanych owoców i warzyw. Z przeprowadzonego przez nich badania wynikało, że przyciemnienie karnacji występowało u tych uczestników testów, którzy jedli od jednej do trzech porcji owoców i warzyw każdego dnia. Odkryto ponadto, że zmiany w karnacji wywoływały owoce i warzywa o wysokich stężeniach beta-karotenu i likopenu. Dlatego do naturalnych samoopalaczy zaliczyć możemy m.in.: marchewki, pomidory, brzoskwinie, słodkie ziemniaki oraz morele. Ale menu dla pięknej skóry zawiera również zielone warzywa.

- Ciemne, liściaste warzywa, takie jak szpinak i jarmuż, zawierają również duże ilości beta-karotenów i są także odpowiedzialne za pigmentację skóry. Dlatego i one powinny być regularnie spożywane - wyjaśnia na łamach "Huffington Post" dermatolog, dr Susan Stuart.

Podkreśla również, że wzbogacenie codziennej diety o dodatkowe porcje warzyw i owoców, spowoduje, że skóra odwdzięczy się nam nie tylko promiennym wyglądem, niczym muśnięta słońcem.

- Wiele z tych owoców i warzyw zawiera również silne przeciwutleniacze, które mogą działać ochronnie na ludzkie komórki i zmniejszać niektóre oznaki starzenia się - dodaje dermatolog.

Dorota Miśkiewicz opowiada o planach na życie po pandemiiINTERIA.PL

#POMAGAMINTERIA

Wolontariusze akcji Zupa na Plantach przed epidemią mogli wspierać osoby będące w kryzysie bezdomności między innymi organizując im spotkania przy misce zupy co niedzielę na krakowskich Plantach. Teraz starają się dostarczać paczki żywnościowe, nawet do kanałów, w których egzystują. Tygodniowo potrzeba 200 takich paczek. Spraw, by pomoc mogła nadal docierać do potrzebujących. Wesprzyj zbiórkę, przekaż produkty, albo namów współpracowników, żebyście pomogli wspólnie. Sprawdź szczegóły >>

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas