Żarłoczny arcywróg ogrodników. Użyj sprytu, by pozbyć się nornic z ogrodu

Jest mniejsza od polnej myszy, lecz jej obecność w ogrodzie i sadzie może doprowadzić do dużych szkód. Niewielkie ciało, ale spory apetyt, którego skutkiem są usychające rośliny? Wszystko wskazuje na to, że mowa o nornicy. Być może wygląda sympatycznie, ale ogrodnicy, którzy mieli z nią do czynienia na swoim terenie, raczej są odporni na urok małego gryzonia. Sprawdź, jak pozbyć się nornicy, jeśli zawita na twojej działce.

Co odstrasza nornice?
Co odstrasza nornice?123RF/PICSEL

Portret pamięciowy, czyli jak wygląda nornica?

Na terenie Polski w środowisku naturalnym występuje nornica ruda. Posiada dość grube futerko w odcieniach szarości z rudawym zabarwieniem, co wyjaśnia pochodzenie pełnej nazwy zwierzaka. Długość ciała gryzonia (razem ze słabo owłosionym, ale za to pokrytym łuskami ogonem) nie przekracza 15 centymetrów.

Charakteryzuje się małymi uszami i nieznacznie zaostrzonym pyszczkiem. Wygląda na całkiem miłe stworzenie? Niestety, tryb życia nornicy i sposób jej odżywiania sprawiają, że dla wielu ogrodników staje się arcywrogiem.

Nornica bywa mylona z myszą polną
Nornica bywa mylona z myszą polną123RF/PICSEL

Szkody, które wyrządza nornica w ogrodzie

Nornice żyją na terenie całego naszego kraju. Paradoksalnie trudno jest jednak stanąć z nimi oko w oko na działce. Wszystko przez to, że prowadzą nocny tryb życia. Właśnie wtedy swobodnie mogą buszować na naszym terenie. Jak rozpoznać obecność nornicy w ogrodzie? Przemawia za tym przede wszystkim stan roślin.

Szkody, które wyrządzają nornice to drążenie podziemnych korytarzy z wieloma otworami wejściowymi. Na niewielkim obszarze może być ich nawet kilkanaście. Działalność gryzoni zdiagnozujesz również na podstawie widocznych pęknięć i wybrzuszeń ziemi. Obecność tuneli sprawia, że korzenie roślin posadzonych w tych miejscach nie mają możliwości pobierania wody i składników odżywczych, przez co całe okazy usychają.

Ponadto szkodniki podgryzają bulwy, kłącza, cebule i korzenie. W ich jadłospisie lądują liście, nasiona i zielone części warzyw oraz ziół. Tym, co przyciąga nornice do ogrodu, są krzewy i drzewa owocowe. W okresie zimowego głodu małe ssaki mogą również skusić się na obgryzanie kory.

Co na nornice? Wybierz ekologiczne metody

Stosowanie trutek na szkodniki jest tematem kontrowersyjnym i ma wiele negatywnych stron. Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet doświadczeni leśnicy zwracają uwagę na ważną rolę gryzoni w ekosystemie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zastosowanie naturalnych sposobów na nornice, które umożliwią eksmisję gryzonia w humanitarny sposób. Brak szkodliwego wpływu na środowisko i oszczędność dla portfela są dodatkowymi atutami tego rodzaju rozwiązań.

Zapach, którego nornice nie znoszą

Mimo że nornica ruda przebywa w otoczeniu człowieka — w końcu wypielęgnowany ogród tworzy dla niej idealne warunki do życia, bardzo źle reaguje na ludzki zapach. Gdy namierzysz wejście do tunelu wydrążonego przez gryzonia, umieść w nim garść włosów, które zostają na szczotce czy grzebieniu. Podobnie zadziała sierść psa, której z pewnością nie brakuje po wyczesywaniu pupila. Twój czworonóg pomoże ci pozbyć się nornicy nawet bez wchodzenia do ogrodu.

Sierść należy zwinąć w kulkę i wrzucić do nory
Sierść należy zwinąć w kulkę i wrzucić do nory 123RF/PICSEL

Naturalne sposoby przepędzą szkodniki

Rozejrzyj się po swoim ogrodzie. Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, że znajdziesz w nim co najmniej kilka rozwiązań, które pomogą przepędzić niepożądanych gości. By je zastosować, konieczne będzie namierzenie wejść do podziemnych kryjówek nornic. Włóż do nich:

  • liście orzecha włoskiego,
  • gałązki tui (żywotnika),
  • roztarte liście czarnego bzu.

Cechują się one zapachem, którego nornice nie mogą znieść. Skutecznym rozwiązaniem okaże się też gnojówka z wrotyczu. Regularne dostarczanie im takich podarków szybko da nornicom do zrozumienia, że czas na wyprowadzkę poza obszar naszego ogrodu.

Nornica ruda
Nornica ruda 123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jak przepędzić nornice przy pomocy kuchennych zapasów?

Na tym nie koniec praktycznych trików, które pomogą w walce z niewielkim, ale wygłodniałym ssakiem. Spójrz łaskawym okiem na swojski czosnek. Sprawdza się nie tylko w kuchni jako składnik poprawiający smak potraw. Zetrzyj go na tarce o drobnych oczkach i połóż w miejscach, w których zauważasz aktywność gryzoni. Inną popularną metodą jest użycie cynamonu na nornice. Rozsypanie przyprawy w ogrodzie też będzie dla nich znakiem, że pora znaleźć sobie inne miejsce do życia.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas