Bariera, której ślimaki nie sforsują. Przestaną rujnować twój ogród

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Na naszych działkach pojawia się wiele stworzeń. Część z nich jest pożyteczna, część niekoniecznie. Do największych wrogów ogrodników zaliczają się ślimaki bez muszli, których sam wygląd jest odstręczający. Gdy dodamy do tego ich niszczycielską działalność, zapewne znajdą się na szczycie listy niepożądanych szkodników. Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które odstraszą niesympatyczne mięczaki, a jednocześnie nie zaszkodzą roślinom.

Istnieje kilka, naturalnych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu
Istnieje kilka, naturalnych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu123RF/PICSEL

Zalety domowych sposobów na ślimaki w ogrodzie

Mimo że w sklepach ogrodniczych znaleźć można najróżniejsze preparaty na ślimaki, ich stosowanie nie zawsze jest bezpieczne dla roślin, pożytecznych owadów czy zwierząt domowych, które również beztrosko brykają po naszym terenie.

Naturalne metody zwalczania ślimaków niejednokrotnie okazują się tańszym rozwiązaniem, często można wykorzystać w tym celu domowe zapasy czy nawet resztki. Zamiast biegać po sklepach, zajrzyj do własnej spiżarki. Jak pozbyć się ślimaków? Działaj od razu i regularnie — to podstawy wygranej w starciu ze szkodnikami, dzięki którym nie zrujnują kwiatowych rabat i warzywnych grządek.

Aromatyczna mieszanka kontra ślimaki

Przyprawy, których uważamy do podkreślania smaku potraw, okażą się ważnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. O jakich produktach mowa? Doskonale działa mieszanka cynamonu oraz chili na ślimaki. Ich zapach działa na szkodniki drażniąco, a piekące właściwości ostrej papryczki dodatkowo zniechęcają je do eksploracji naszego ogródka.

Jak stosować? Wystarczy, że wymieszasz sproszkowane przyprawy w proporcji 1:1 i rozsypiesz je wokół roślin, którymi szczególnie interesują się ślimaki. Czynność tę wykonuj w bezdeszczowe dni. Jeśli zdarzy się nagła ulewa, aromatyczną barierę będzie trzeba wykonać na nowo.

Ślimaki w ogrodzie mogą zamienić się w prawdziwą plagę
Ślimaki w ogrodzie mogą zamienić się w prawdziwą plagę123RF/PICSEL

Jak stosować sól Epsom na ślimaki?

Zastosowanie soli Epsom w ogrodzie jest szerokie. Ułatwi usunięcie problematycznego pnia po ściętym drzewie, doskonale wpływa także na stan iglaków czy różanych krzewów. Stanie się naszą tajną bronią w pozbyciu się ślimaków z ogrodu.

Bywa nazywana także solą gorzką lub angielską. Tworzy ją związek siarki i magnezu, przyjmuje wygląd dość dużych kryształków, przez co przypomina gruboziarnistą sól morską. Z powodzeniem możemy wykorzystać ją na działce opanowanej przez żarłoczne szkodniki.

Podobnie jak w przypadku wspomnianych przypraw, sól rozsyp w miejscach, w których gromadzi się najwięcej ślimaków. Sól Epsom jest dla nich wyjątkowo uciążliwa, więc będą unikać tych rejonów. Ten patent też wymaga regularności w stosowaniu, ale przynosi satysfakcjonujące rezultaty w postaci roślin, które nie będą nosić śladów żerowania mięczaków.

Powstrzymaj inwazję ślimaków kuchennymi resztkami

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kawoszy — skończą się dylematy dotyczące tego, gdzie wyrzucać mało apetyczne fusy. Te kuchenne resztki doskonale sprawdzają się w odstraszaniu ślimaków. Intruzi nie tylko nie lubią zapachy kawy, a kofeina działa na nie toksycznie. Co więcej, niektóre rośliny doskonale reagują na ten rodzaj naturalnego nawozu. Jak stosować fusy z kawy na ślimaki?

Kolejny raz praca ogrodnicza będzie sprowadzać się wyłącznie do rozłożenia ich wokół roślin. Resztki po kawie odstraszą szkodniki, a jednocześnie przyczynią się do prawidłowego rozwoju żywotników, wrzosów, rododendronów, hortensji czy róż.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas