Zasadź w ogrodzie aromatyczne zioła, astry i malwy. Zwabisz pożyteczne owady
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Pszczoły zbierają z kwiatów nektar i przy okazji je zapylają - prawda stara, jak świat, z którą zostajemy zaznajomieni już na wczesnych etapach edukacji. Jednak nie tylko pszczoły mogą spełniać tę funkcję w ogrodzie - równie pożyteczne są trzmiele. Mało tego, włochate owady bywają w niektórych przypadkach o wiele bardziej pożądane, bo istnieją gatunki roślin, które mogą zapylić wyłącznie one. Jak założyć ogród trzmielowy?
Trzmiel: Polski koliber
Trzmiel to gatunek dużej, owłosionej pszczoły błonówki o dwóch parach skrzydeł, małych oczach żółto-czarnej lub czarnej barwie. To, co odróżnia trzmiele od bąków i innych pszczół to dobrze widoczne owłosienie. W pewnych sytuacjach okazuje się, że dla dobra roślin ogrodowych trzmiele są znacznie bardziej potrzebne niż pszczoły. Dzieje się tak dlatego, że zapytają one roślin trudnodostępne dla innych owadów. Trzmiela można nazwać “polskim kolibrem", bo może zapylać takie roślin jak miliny oraz trytomie.
Jak założyć ogród trzmielowy?
Na pytanie: jak założyć ogród trzmielowy, odpowiedź jest zasadniczo bardzo prosta - wystarczy zasadzić rośliny, które będą wabić te pożyteczne owady do naszego ogrodu. Trzmiel może żywić się pyłkiem większości kwiatów, ale owady te mają także swoje ulubione rośliny, do których przylatują częściej niż do innych.
Jak założyć ogród trzmielowy? Należy w nim zasadzić odpowiednie zioła i kwiaty, w tym między innymi:
- Aromatyczne zioła, dziewannę, cykorię podróżnik, czy wiesiołek - tego rodzaju rośliny wabią trzmiele leśne i ziemne.
Trzmiele kochają także rośliny miododajne np. lilie, hyzop, chabry, słoneczniki, lawendę, miodunki, ostróżki, astry czy lwie paszcze.
Dziki zakątek ogrodu
Jak założyć ogród trzmielowy? Warto zostawić na działce niewielki zakątek, którego nie będziemy kosić, opryskiwać czy w jakikolwiek sposób w niego ingerować. Takie dzikie zarośla to miejsca, gdzie trzmiele czują się bezpiecznie, co może zachęcić je do częstszego bywania w naszym ogrodzie.
Zobacz również: Jak chronić dom, żywność i skórę przed osami i pszczołami?