Zastosowania soli kuchennej w codziennym życiu

Sól kuchenna to najpopularniejsza przyprawa, której używamy niemal do wszystkiego. Nic dziwnego, że wiele mówi się na temat jej szkodliwości – przez lekarzy i dietetyków nazywana jest „białą śmiercią”. W nadmiarze powoduje nadciśnienie tętnicze, obciąża nerki i zatrzymuje wodę w organizmie. Dlatego zamiast do gotowania, sól warto wykorzystać do innych celów – znacznie ułatwi nam codzienne porządki, pomoże zachować higienę w domu, a nawet złagodzi objawy niektórych chorób. Potrafi zdziałać cuda w przypadku uporczywych plam i zżółkniętych firanek. Poznaj nietypowe zastosowania soli kuchennej.

Jak wykorzystać sól do codziennych porządków?
Jak wykorzystać sól do codziennych porządków? ©123RF/PICSEL

Sól kuchenna na uporczywe plamy

Usuwanie plam
©123RF/PICSEL

Sól kuchenna jest idealnym środkiem do usuwania czerwonych plam, np. z wina, barszczu, krwi czy owocowych soków. Plamę wystarczy posypać grubą warstwą soli, którą można zmienić na świeżą, gdy poprzednia już wchłonie rozlaną substancję. Sól najlepiej zostawić na plamie na 15-20 minut, następnie zebrać, a tkaninę zamoczyć w wodzie lub przemyć w wilgotną ścierką (np. w przypadku dywanu czy tapicerki z materiału). Po plamie nie będzie śladu.

Sól kuchenna na przypalone żelazko

Za pomocą soli kuchennej z łatwością wyczyścimy też przypalone żelazko. Odrobinę soli wystarczy rozsypać na kartce i zaprasować ją rozgrzanym żelazkiem. Innym sposobem jest przygotowanie mieszanki na bazie octu i soli – w połowie szklanki octu trzeba rozpuścić dwie łyżeczki soli i zagotować. Takim roztworem należy przemyć stopę żelazka.

Sól kuchenna wybieli firany i obrusy

Odświeżanie dywanu
©123RF/PICSEL

Pożółkłe obrusy odzyskają śnieżnobiały kolor, jeśli namoczymy je w wodzie z dodatkiem soli. Do miski z wodą wystarczy wsypać 6 łyżek soli. W takim roztworze najlepiej moczyć obrus przez całą noc. Z kolei garść soli dodana wsypana do pralki (do pojemnika na płyn do płukania) skutecznie wybieli i usztywni firany.

Sól kuchenna utrwali kolory ubrań podczas prania

Sól kuchenna ma też zbawienny wpływ na kolorowe ubrania, które blakną w trakcie prania. By temu zapobiec, do pralki (do proszku lub płynu do prania) należy dodać jedną czwartą szklanki soli kuchennej. Ta popularna substancja na dłużej utrwali kolory ubrań.

Sól kuchenna na dywany

Za pomocą soli kuchennej bez wysiłku odświeżymy też dywany – pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów (np. stęchlizny) i wilgoci. Sól kuchenną wystarczy rozsypać na dywanie i pozostawić na całą noc, a następnie dokładnie zebrać odkurzaczem.

Sól kuchenna na nieprzyjemne zapachy

Sól na ból gardła
©123RF/PICSEL

Sól kuchenna szybko i skutecznie zniweluje nieprzyjemne zapachy w domu. Dzięki niej pozbędziemy się np. woni spalenizny z patelni i garnków. W tym celu trzeba zamoczyć je w wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli. Tę popularną substancję warto też regularnie wcierać w drewniane deski do krojenia. Nie tylko pozbędziemy się zapachów (np. ryb), ale też zdezynfekujemy deskę. Gruboziarnistą solą można też pocierać dłonie, które przesiąkły zapachem ryb, cebuli czy czosnku.

Sól kuchenna naostrzy noże

Stępione noże znacznie łatwiej naostrzymy, jeśli zamoczymy je na pół godziny w roztworze wody i soli kuchennej. Do garnka lub miski z wodą wystarczy wsypać kilka łyżek soli.

Sól kuchenna na problemy z gardłem i choroby jamy ustnej

Sól kuchenna wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające. W medycynie naturalnej stosuje się ją do płukania gardła i jamy ustnej, ponieważ pomaga zwalczyć stan zapalny i obrzęki. Jest też pomocna na ból dziąseł i owrzodzenia w jamie ustnej, chroni przed namnażaniem się szkodliwych bakterii. Aby przygotować płukankę, w szklance letniej wody należy rozpuścić łyżkę soli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas