Zastosowanie coli w domu: Nawet nie wiesz, w czym może pomóc

Cola stanowi jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na całym świecie. Okazuje się jednak, że przydaje się także do innych celów – nie tylko spożywczych! Choć wiele mówi się na temat jej negatywnego wpływu na ludzki organizm, w ogrodzie, domowych porządkach i usuwaniu uporczywych plam cola sprawdzi się znakomicie. Zobacz, jak ją stosować, by uzyskać pożądane rezultaty.

Poznaj nietypowe zastosowania coli
Poznaj nietypowe zastosowania coli123RF/PICSEL

Cola: Zaskakujące początki kariery

Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie miała okazji skosztować słynnego napoju. Jest powszechnie dostępny, ma również duże grono wiernych wielbicieli. Nie każdy jednak wie, że receptura została opracowana w 1886 roku przez amerykańskiego farmaceutę Johna Pembertona. Jego główną motywacją było opracowanie środka na silne bóle głowy oraz zastosowanie coli na żołądek i problemy trawienne.

Wiosenne porządki. Od czego zacząć?Interia.tv

Dziś dietetycy zwracają uwagę na obecność w składzie dużych ilości cukru, kwasu fosforowego i innych substancji, których w codziennej diecie lepiej unikać. Nadmierne picie coli może prowadzić do nadwagi, otyłości, cukrzycy, a także powodować erozję szkliwa zębów. Nie zmienia to jednak faktu, że napój może okazać się niezwykle przydatny w gospodarstwach domowych, kiedy zabraknie nam profesjonalnych detergentów lub chcemy unikać bardzo drażniących i inwazyjnych środków. Do czego używać coli w domu? Podpowiadamy!

Cola do udrażniania rur

Szukasz skutecznego sposobu na udrażnianie odpływów, ale chcesz uniknąć korzystania z silnych detergentów? Cola poradzi sobie z tym zadaniem znakomicie. Wystarczy, że wlejesz pół litra napoju do zatkanego odpływu i zostawisz na godzinę. Po upływie tego czasu wlej dwa lub trzy litry wrzącej wody. Rury staną się drożne, a do tego pozbędziesz się przykrego zapachu, który się z nich wydobywa.

Cola jako odrdzewiacz

To nietypowe zastosowanie coli stało się już niemal legendą. Okazuje się, że jest w niej znacznie więcej niż ziarnko prawdy, ponieważ gazowany napój doskonale poradzi sobie z metalowymi powierzchniami, które zostały opanowane przez rdzę. Wszystko za sprawą wspomnianego wcześniej kwasu fosforowego.

W coli zanurz zardzewiałe narzędzia, gwoździe i śruby. Czas takiej "kąpieli" zależy od stopnia zabrudzenia przedmiotów. Po usunięciu rdzy konieczne będzie wypłukanie ich w wodzie i dokładne osuszenie.

Warto wiedzieć: Coli użyć można także do poluzowania śrub, które stawiają duży opór i nie pozwalają się odkręcić.

Utrzymuj narzędzia w dobrym stanie, a posłużą ci przez lata
Utrzymuj narzędzia w dobrym stanie, a posłużą ci przez lata123RF/PICSEL

Osady i kamień znikną w mig!

Jeśli obawiasz się, że detergenty dostępne w sklepach z chemią gospodarczą mogłyby uszkodzić powierzchnie, wykorzystaj colę do czyszczenia łazienki i toalety. W tych pomieszczeniach zazwyczaj borykamy się z osadami z mydła, kamienia oraz rdzawymi nalotami.

  • Z pomocą napoju wyczyścisz zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową - w tym łazienkowe baterie i słuchawkę prysznica. To miejsca szczególnie narażone na trwałe zabrudzenia. Ich powierzchnie spryskaj colą lub nanieś ją przy pomocy miękkiej gąbki. Pozostaw do czasu, aż związki zawarte w coli rozpuszczą osady, następnie obficie spłucz ciepłą wodą.

  • Cola zaaplikowana do muszli klozetowej również usunie z niej wszelkie zabrudzenia i usprawni przepływ wody. Napój pozostaw w sedesie na godzinę, a na koniec wyszoruj szczotką i spłucz wodę.
Użyj coli, by przywrócić łazience czystość i blask
Użyj coli, by przywrócić łazience czystość i blask123RF/PICSEL

Usuwanie tłustych plam: Zastosowanie coli w kuchni

Choć bywa używana jako składnik mięsnych marynat, nadal pozostajemy w dziedzinie sprzątania. Kuchenne blaty są szczególnie narażone na powstawanie plam z tłuszczu, których usuwanie bywa prawdziwą męką. Tak wcale nie musi być! Wystarczy namoczyć gąbkę lub szmatkę w coli i przetrzeć brudne miejsca. Dla wzmocnienia efektu colę można połączyć z płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie. Na koniec należy zmyć mieszankę przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Do czego jeszcze użyć coli w kuchni?

  • Połącz ją z wodą w proporcji 1:1, wlej do czajnika elektrycznego i zagotuj. To idealny domowy sposób na usunięcie kamienia z czajnika.

  • Dzięki napojowi łatwiej będzie uporać się z przypalonym tłuszczem i resztkami jedzenia z patelni. Wlej niewielką ilość coli i podgrzej. Sięgnij po płyn do mycia naczyń - przekonasz się, że dużo szybciej doprowadzisz naczynia do stanu sprzed nieudanego kulinarnego eksperymentu.

Cola jako odplamiacz

Plama z krwi, oleju, owocowego soku, tuszu z długopisu lub markera wydaje się być powodem, przez który ulubione ubranie nadaje się już tylko do wyrzucenia? Zanim podejmiesz ten radykalny krok, spryskaj plamę colę i pozostaw na kilka minut. Następnie wypłucz materiał w zimnej wodzie i upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wykorzystać colę w ogrodzie?

Napój sprawdzi się jako patent na zakwaszenie gleby. Takie warunki sprzyjają rozwojowi hortensji, azalii, rododendronów i wrzosów, więc może się okazać, że użycie coli to przepis na bujny ogród. Co więcej, ustawienie miseczki z colą w ogrodzie potraktować można jako pułapkę na ślimaki, muchy i osy, które uprzykrzają życie niejednego ogrodnika. Warto też przelać napój do butelki z atomizerem i spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się szkodniki roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas