Zastosuj, gdy lawenda więdnie. Odzyska wigor i obsypie się kwiatami
Oprac.: Joanna Leśniak
Mimo że zimozielona krzewinka jest typowa dla rejonów śródziemnomorskich, bardzo dobrze radzi sobie także w polskim, umiarkowanym klimacie. Lawenda w doniczce na balkonie lub w gruncie jest w stanie obficie kwitnąć i czarować atrakcyjnym wyglądem oraz zapachem. Z niepokojem obserwujesz, że zaczęła usychać? Reaguj od razu. Najpierw jednak zanalizuj problem i dowiedz się, dlaczego lawenda więdnie i marnieje.
Spis treści:
Uprawa lawendy krok po kroku
Lawenda wąskolistna zdecydowanie przoduje wśród odmian wybieranych do polskich ogrodów i doniczek. Roślina nie jest kapryśna, nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, za to odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem. Nie oznacza to jednak, że możemy ją zostawić samą sobie. Dlaczego lawenda usycha? Przeanalizuj jej podstawowe wymagania. Właściwa diagnoza pomoże szybko namierzyć problem i uratować marniejącą roślinę.
To cię zainteresuje: Bez tego kwiaty będą mizerne. Oto najlepsze nawozy do pelargonii
Czego nie lubi lawenda?
Nadmiar wody nasuwa się pierwszy na myśl jako odpowiedź na pytanie, co niszczy lawendę. Krzewinka dużo lepiej poradzi sobie z chwilową suszą niż przelewaniem. Kiedy wybierasz się z konewką na kwiatowe rabaty, do lawendy nie zaglądaj zbyt często. Tak samo jest z podlewaniem lawendy w doniczce. Wodę dostarczaj dopiero w momencie, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Jeśli uprawiasz roślinę w pojemniku, nie zapomnij o otworach w doniczce i warstwie drenażu, usprawniających odpływ nadmiaru wody. Możesz wykonać go z keramzytu albo grubego żwiru.
Dlaczego lawenda marnieje? Choroby grzybowe
Brązowienie czy usychanie lawendy może być sygnałem, że została ona zaatakowana przez choroby grzybowe. Najczęściej występującymi infekcjami są szara pleśń i fytoftoroza powodująca gnicie korzeni. Jak im zapobiegać? Musimy podkreślić tutaj ważną rolę oszczędnego podlewania. Zbyt gęste sadzenie lawendy również sprzyja rozwijaniu się chorób przez brak odpowiedniej wentylacji. Co ile sadzić lawendę? Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić około 40 centymetrów.
Czy da się uratować lawendę? Zbrązowiałe i zdeformowane pędy należy wyciąć, ale cała reszta rośliny jest jak najbardziej do odratowania. Wystarczy, że ją przesuszysz, rezygnując na jakiś czas z podlewania. Dodatkowo spryskaj lawendę środkiem grzybobójczym.
Stanowisko dla lawendy
Jest rośliną ciepłolubną, a dobrze nasłonecznione stanowisko jest jednym z podstawowych wymagań lawendy. Jeśli chcesz, by rozwijała się bujnie, a twoje rabaty utonęły w morzu fioletowych kwiatów, lawendę sadź w słońcu — najlepiej w miejscach od strony południowej lub zachodniej.
Lawenda więdnie, bo ma złe podłoże
Wybór ziemi dla lawendy też nie może być dziełem przypadku. Na grządce lub w doniczce, którą ustawisz na balkonie i parapecie, powinna znaleźć się lekka, przepuszczalna i żyzna gleba. Ważne, aby była bogata w wapń, a jej odczyn był lekko zasadowy.
By podnieść jakość gleby, możesz stosować domowy nawóz do lawendy ze skorupek jaj. Kuchenne odpadki przyniosą w uprawie znakomite efekty, stopniowo uwalniając do podłoża składniki niezbędne dla bujnego rozrastania się pachnących kwiatów.
Polecamy: