Zieleń dla zabieganych
Nawet jeżeli mamy mało czasu i większość dnia spędzamy w pracy, możemy z powodzeniem hodować w domu rośliny.
Zanim jednak kupimy roślinę, dobrze jest zastanowić się, ile czasu będziemy w stanie poświęcić na jej pielęgnację. - Najmodniejsze w tej chwili kwiaty to oczywiście te, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Jednym z nich jest chociażby zamiokulkas zamiolistny - wyjaśnia Agata Tym, właścicielka kwiaciarni Aga Flowers. - Zamiokulkas ma grube, połyskujące liście. Aby nie uschły, wystarczy podlewać go raz na pięć dni.
Kwiaty najczęściej ustawiamy na parapecie. Można udekorować nimi również ściany, ustawić je na półkach lub stworzyć domowy kwietnik.
Po pierwsze światło
Dla prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest światło. Okazuje się, że o tym, jak dużo światła potrzebują rośliny, mówi już sam ich wygląd. Jeżeli liście są skórzaste, pokryte włoskami, to znaczy, że kwiat należy do światłolubnych. Można to również wyczytać z koloru jego liści. Jeśli są jasnozielone, to znaczy, że lubi światło, a gdy ciemnozielone - lepiej czuje się w świetle rozproszonym.
Istnieją też gatunki, które wola cień. Chociażby ciemnotka zwyczajna. - Nie wygląda jednak zbyt atrakcyjnie. Dlatego też zamiast niej lepiej wybrać gatunek, który co prawda wymaga odrobiny pielęgnacji, ale faktycznie udekoruje dom - mówi Agata Tym.
Po drugie podlewanie
To, jak często powinno się podlewać kwiaty, zależy nie tyle od gatunku, ile od doniczki. - Istnieje wiele roślin, które nie lubią podlewania bezpośrednio do doniczki, ale na podstawkę. Przykładem jest fiołek afrykański - twierdzi Tym.
Ponadto koniecznie trzeba sprawdzić, jak dużo wody przepuszcza ziemia, a ile wyparowuje jej przez liście. Najlepiej podlewać domowy ogródek rano, obficie, aby woda przelała się na podstawkę, a jej nadmiar usunąć. Podlewanie należy ograniczyć jesienią i zimą. Raz na jakiś czas warto zastosować nawozy mineralne, jeżeli roślina takich wymaga. Najlepiej nawozić miesiąc po przesadzaniu, od marca do października.
Warto też pamiętać, że nawet najbardziej odporne kwiaty doniczkowe dobrze jest od czasu do czasu przetrzeć z kurzu lub spłukać pod prysznicem.
GDZIE CO POSTAWIĆ I ILE PODLEWAĆ:
Na słońcu: kaktus, aloes, agawa, grubosz, wilczomlecz.
W ciemnym miejscu: zamiokulkas, sansewieria, dracena, asparagus.
Bez częstego podlewania: aglonema, sansewieria, juka, kaktus, grubosz, zielistka.
Odporne na zmiany temperatury: dracena dermeńska, aglonema, sansewieria, aspidistra.
KIEDY ROŚLINA CHORUJE?
Liście żółkną: kwiat jest przesuszony lub przeciwnie, zbyt mocno podlewany, może też brakować mu składników odżywczych.
Brzegi liści brązowieją: podlewanie jest nieregularne.
Czubki liści żółkną i schną, szczególnie u palm: powietrze jest zbyt suche albo panuje zbyt wysoka temperatura
Więdnięcie: niedostateczne podlewanie.
GDY WYJEŻDŻAMY
Jeśli nie mamy znajomych, których możemy poprosić o opiekę nad roślinami, ustawmy wokół doniczek naczynia z wodą. Bawełniane sznurki z jednego końca zanurzamy w wodzie, drugi koniec wkładamy do doniczek. Naczynie powinno być umieszczone wyżej niż doniczki, aby woda po sznurku przesączała się do roślin.
Jadwiga Birek
Tekst pochodzi z gazety