Ziemia okrzemkowa przeciwko kolonii mrówek w ogrodzie. Patent uwalniający od intruzów

Jedną z największych zalet używania ziemi okrzemkowej w ogrodzie jest dostarczanie uprawom składnika niezbędnego do wytwarzania naturalnych mechanizmów obronnych. Krzem pozwala roślinom lepiej bronić się przed suszą, nadmiernym przesoleniem gleby, ryzykiem poparzenia słonecznego oraz nagłym i gwałtownym wahaniem temperatur. Zastosowanie diatomitu docenią zwłaszcza ogrodnicy zmagający się z maszerującą po uprawach armią mrówek. Jak stosować produkt? Podpowiadamy.

Czy ziemia okrzemkowa jest w stanie rozprawić się z mrówkami?
Czy ziemia okrzemkowa jest w stanie rozprawić się z mrówkami?123RF/PICSEL

Ziemia okrzemkowa - czym jest?

Już w czasach prehistorycznych na Ziemi żyły niewielkie jednokomórkowe glony. To właśnie ze skamieniałych pancerzyków tych organizmów powstała kopalina nazywana współcześnie ziemią okrzemkową. Wraz z upływem czasu dochodziło do ich opadania na dno licznych akwenów wodnych, a na przestrzeni wieków utworzyły wyjątkowo bogate warstwy kopalne.

To właśnie na tym poziomie dochodziło do procesów sprzyjających biomineralizacji krzemionki. Ziemia okrzemkowa, zamiennie nazywana diatomitem, to więc nic innego jak krzemionka. Co ważne, produkty dostępne na rynku mogą różnić się od siebie składem, na który wpływ ma przede wszystkim technologia używana do przetwarzania. Już po pozyskaniu skały poddaje się ją wstępnej obróbce termicznej, dzięki której powstaje produkt o zawartości od 85 do 95% krzemu. Finalna wersja to biały lub lekko żółty proszek o miękkiej i pylastej konsystencji.

Diatomit przeciwko mrówkom w ogrodzie

Ziemia okrzemkowa wzmacnia rośliny posadzone w ogrodzie i odstrasza mrówki
Ziemia okrzemkowa wzmacnia rośliny posadzone w ogrodzie i odstrasza mrówki123RF/PICSEL

Ziemia okrzemkowa jest substancją w pełni naturalną, dzięki czemu bez obaw możemy używać jej w ogrodzie. Nie szkodzi uprawom, za to szybko rozprawia się z niechcianymi intruzami, do których z pewnością możemy zaliczyć mrówki.

Rozsypanie diatomitu w pobliżu szyjek korzeniowych zniechęci będące w wiecznym ruchu owady do składania jaj w glebie. Ziemia okrzemkowa posiada wyjątkowo wysoki parametr chłonności, przez co szybko wysusza rozwijające się larwy owadów, uniemożliwiając im rozmnażanie i kontynuowanie żerowania. Dodatkowym atutem diatomitu jest jego pylista forma, za którą mrówki wyjątkowo nie przepadają. Na bazie diatomitu możemy także przygotować oprysk zwalczający mrówki. Wystarczy zmieszać ze sobą 1 litr przefiltrowanej i odstanej wody z 1/3 szklanki ziemi okrzemkowej.

Jak stosować produkt?

Ogrodnicy zalecają używanie ziemi okrzemkowej w ogrodzie od momentu rozpoczęcia siewu, aż do końca terminu wegetacji. Profilaktycznie stosuje się ją raz w miesiącu, w godzinach porannych lub wieczornych. Co ważne, możemy wybierać między dwoma sposobami, które obejmują bezpośrednie posypywanie roślin lub rozpylanie. Zakończenie siewu to znak, że można przystąpić do swobodnego opylania gleby oraz młodych siewek. Dzięki temu wzmocnimy ich ochronę przed bezlitosnymi szkodnikami. Na tym etapie często pojawiają się pytania, czy produkt nie osadzi się w nadmiernej ilości na uprawach. Osoby o większym doświadczeniu ogrodniczym uspokajają, że przed zjedzeniem zebranych plonów wystarczy jedynie obficie opłukać je pod bieżącą wodą.

Istotną kwestią podczas stosowania diatomitu przy uprawach jest konieczność dokładnego omijania wszelkich kwiatów. Nawet przypadkowe zasypanie ich używanym produktem w szybkim tempie zniszczy ich walory dekoracyjne, a także skutecznie zniechęci pszczoły do zbierania nektaru i zapylania. Ziemia okrzemkowa to produkt skuteczny, jednak nietrwały. Swoją rolę odgrywa jedynie do momentu, w którym zostanie spłukana przez obfity deszcz. Tak gwałtowne zmiany pogody wymagają ponownego dostarczenia jej roślinom. Specjaliści w dziedzinie dbania o rośliny sugerują opryskanie upraw specjalnym preparatem z oleju rydzowego, a dopiero w kolejnym kroku obsypanie ich cieniutką warstwą diatomitu.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówkiInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas