"Ziemniaczana" mieszanka do pelargonii. Bez tego kwiaty będą mizerne

Pelargonie to przepiękne rośliny doniczkowe, które mają swoich wielbicieli. Wszystko przez przepiękne kwiaty, które pojawiają się masowo na roślinie i utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. A co zrobić, żeby było ich więcej? Do tego, aby pelargonie dosłownie obsypały się kwiatami, potrzebują nawozów. Jeśli nie mamy odżywek ze sklepu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skuteczne preparaty wykonać samodzielnie. Jak zrobić nawóz do pelargonii? Oto najlepsze propozycje.

Pelargonie "wystrzelą" i zakwitną, ale trzeba im trochę pomóc nawozem
Pelargonie "wystrzelą" i zakwitną, ale trzeba im trochę pomóc nawozem123rf.com123RF/PICSEL

Pelargonie i ich wymagania

Domowy nawóz z banana

Przygotowanie nawozu z banana jest bardzo łatwe, więc każdy może go wykorzystać do nawożenia pelargonii. Skórkę z owocu trzeba umieścić w litrowym słoiku, zalać wodą, dokładnie zakręcić i odstawić na minimum dwa dni. Po tym czasie odżywka do pelargonii jest gotowa. Można nią podlewać rośliny od razu albo rozcieńczyć z wodą i użyć do podlewania.

Pelargonie wspaniale zdobią parapety i tarasy, a jednocześnie odstraszają owady
Pelargonie wspaniale zdobią parapety i tarasy, a jednocześnie odstraszają owady123RF/PICSEL

Nawóz do pelargonii: Dodaj je do litra wody

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie nawozu do pelargonii, to można skorzystać z tego, co akurat mamy pod ręką.  Co warto wykorzystać w nawożeniu pelargonii?

  • mleko (100 ml)
  • kawa (100 ml)
  • cukier (dwie łyżki)

Wystarczy uniwersalna zasada, by składniki odżywki dodać do litra wody, a otrzymaną mieszanką podlać nasze kwitnące pelargonie raz na dwa tygodnie.

Ziemniak i pelargonia

Jeśli chcemy, aby wzmocnić pelargonie przed palącym słońcem, a także sprawić, by intensywnie zaczęły kwitnąć, warto posłużyć się średniej wielkości ziemniakiem. Wystarczy bulwę zmiksować dokładnie z litrem zimnej wody, a otrzymaną mieszankę przecedzić przez sitko, ponieważ do nawożenia potrzebna będzie wyłącznie ziemniaczana woda. Taki nawóz do pelargonii można używać do podlewania raz na dwa tygodnie.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas