Ziemniaki młode a wczesne. Jaka jest różnica?
Wiele osób błędnie używa nazw ziemniaki młode i ziemniaki wczesne. Zazwyczaj stosują je zamiennie, a jest to błąd. Są to dwa różne typy ziemniaków, jednak w łatwy sposób można je od siebie odróżnić.
Jak odróżnić młode ziemniaki od wczesnych?
Ziemniaki królują na naszych stołach pod różną postacią. Stanowią dodatek do wielu dań i są chętnie spożywane przez cały rok. Jednak to na wiosnę smakują najlepiej.
Ziemniaki młode i wczesne różni przede wszystkim to, kiedy pojawiają się w sprzedaży. Te pierwsze możemy kupić zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, a ziemniaki wczesne mogą trafić w nasze ręce już w kwietniu lub nawet marcu.
Jeśli więc w połowie kwietnia na sklepowych półkach natkniemy się na bulwy podpisane jako młode, to możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z odmianą wczesną.
Czym się różnią młode ziemniaki od wczesnych?
Do ziemniaków wczesnych można zaliczyć takie odmiany jak np. Arielle, Berber, Denar, czy Fresco. Te ziemniaki to po prostu stare bulwy odmian wczesnych, które są importowane do Polski np. z Grecji lub Cypru. Charakteryzują się jednolitą, gładką skórką, którą wbrew pozorom należy obrać.
Natomiast młode ziemniaki to pierwsze bulwy, które odznaczają się niewielkim rozmiarem i charakterystyczną cieniutką skórką, która się łuszczy. Poza tym młode ziemniaki od wczesnych różnią się kalorycznością. Młode bulwy są znacznie mniej kaloryczne. Wszystko przez to, że zawierają dużo wody i mało skrobi. Dodatkowo nie nadają się do dłuższego przechowywania.
Młode ziemniaki to warzywa, które nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane. Mają one jednak pewną przewagę nad tymi wczesnymi. Nie tylko przez kaloryczność, ale także przez walory smakowe i odżywcze.
***
Zobacz także: