Co zrobić aby ziemniaki nie ciemniały po ugotowaniu? Jest na to prosty sposób
Gotowanie ziemniaków to z pozoru banalna czynność. Wystarczy wrzucić je do garnka, zalać wodą, dodać odrobinę soli i gotować do miękkości. Nie każdy jednak wie co zrobić aby po ugotowaniu ziemniaki zachowały jasny kolor, często zdarza się bowiem, że nabierają nieciekawego ciemnego odcienia, a ja powszechnie wiadomo jemy także oczami. Jak zatem sprawić by ziemniaki nie ciemniały po gotowaniu? Jest na to prosty sposób.
Kiedy ziemniaki są dobre?
Pamiętajmy, aby do gotowania wybierać wyłącznie zdrowe okazy. Spleśniałe ziemniaki należy wyrzucić, jeśli warzywo lekko nadgniło można tę część odkroić. Wiele osób zastanawia się, czy można jeść zielone ziemniaki. Otóż zielony kolor skórki związany jest z wysokim poziomem chlorofilu. Taki ziemniak nie powinien nam zaszkodzić, spokojnie można go obrać i ugotować. Jeśli zielony jest także środek ziemniaka, należy wyrzucić bulwę.
Kiedy ziemniaki są trujące?
Trzeba także pamiętać o jednej ważnej kwestii - w ziemniakach naturalnie zawarte są niewielkie ilości solaniny, która w takim stężeniu nie jest groźna dla zdrowia. Jednak zwłaszcza wiosną, ryzyko zatrucia tą substancją wzrasta - dzieje się tak, ponieważ ziemniaki zaczynają kiełkować, zwłaszcza jeśli przechowywane są w ciepłych i jasnych miejscach. To właśnie w kiełkach i łupinie gromadzi się najwięcej solaniny, dlatego takie kiełkujące ziemniaki należy grubo obrać. Gotowanie także wypłukuje z warzyw toksyczne substancje, dlatego też w tym przypadku nie trzeba obawiać się zatrucia.
Co zrobić aby ziemniaki nie ciemniały po ugotowaniu?
Aby ziemniaki na ciemniały po ugotowaniu, trzeba działać już na etapie ich przygotowywania. Do wody, w której będą się gotować warto dodać łyżkę mleka lub odrobinę soku z cytryny. Dzięki temu ziemniaki po ugotowaniu zachowają swój jasny kolor i estetyczny wygląd.
Dlaczego warto jeść ziemniaki?
Ziemniaki to warzywa zawierające dużo cennych witamin i minerałów. Warto je spożywać chociażby ze względu na wysoką zawartość potasu oraz białka. Są uniwersalnym składnikiem wielu popularnych dań - łatwo, szybko i tanio można z nich przyrządzić wszelkiego rodzaju kluski, kopytka, kotlety, krokiety, zupy, pasty, sałatki czy nadzienie do pierogów. Można je poddać dowolnej obróbce - piec, gotować i smażyć.
***
Zobacz także: