Złota zasada w podlewaniu bratków. Odwdzięczą się morzem kwiatów
Ich intensywne kolory doskonale ubarwiają balkony i ogrody po długiej zimie. Ponadto są bardzo łatwe w uprawie i świetnie znoszą nocne przymrozki w okresie przedwiośnia. Mowa oczywiście o bratkach, które cieszą nasze oczy swoim niepowtarzalnym wyglądem. Podpowiadamy, jak sadzić bratki, by pięknie i zdrowo kwitły.
Bratek, nazywany również fiołkiem ogrodowym, powstał na skutek skrzyżowania trzech różnych odmian fiołków dzikorosnących - trójbarwnego, żółtego i fiołka ałtajskiego. Dzięki temu bratek dostępny jest w niezwykle okazałej palecie barw, co czyni z niego jedną z najładniejszych roślin ogrodowych i balkonowych.
Możemy wybierać spośród setek odmian bratków, które podzielone są na odpowiednie grupy. W związku z powyższym nawet najbardziej wybredny miłośnik kwiatów znajdzie dla siebie odpowiedni kolorystycznie egzemplarz bratka.
Sezon na bratka
Bratek ogrodowy kwitnie już wczesną wiosną aż do lipca, a jego sadzenie można rozpocząć w marcu, gdyż roślina dobrze radzi sobie z niską temperaturą.
Jeśli kupujemy w doniczce, koniecznie wybierajmy te z jak największą liczbą nierozwiniętych pąków. Dzięki temu mamy pewność, że roślina pięknie rozkwitnie i będzie cieszyć nas swoim widokiem przez długi czas. Należy wystrzegać się rośliny przekwitłej z widocznymi plamami na kwiatach lub liściach, gdyż taki bratek bardzo szybko obumrze.
Czytaj także: Oto idealne rośliny na balkon
Bratki można sadzić już w marcu, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z siarczystym mrozem. Roślina dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami i nawet chwilowe przymrozki nie spowodują jej obumarcia.
Jak sadzić bratki, by pięknie kwitły?
Bratki najlepiej kwitną w miejscach nieco zacienionych, ale można je również wystawić na pełne słońce. Jednak zbyt mocno świecące słońce może wpływać na płowienie płatków bratka, co z kolei ma niebagatelne znaczenie dla jego walorów estetycznych.
Warto wiedzieć: Kwiaty balkonowe, które dobrze zniosą chłodne dni
Niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi są dla rośliny obfite opady deszczu, które mogą doprowadzić do jej zgnicia. Warto zatem pomyśleć o umiejscowieniu bratków pod zadaszeniem.
Do sadzenia bratków idealnie nada się ziemia uniwersalna do kwiatów ogrodowych lub balkonowych. Jeśli z kolei mowa o podłożu, to powinno ono być żyzne i dobrze przepuszczalne - ziemia powinna być wilgotna, ale nie nazbyt mokra. Możemy używać również odpowiednich nawozów do roślin kwitnących, które uzupełnią ziemię o fosfor i potas.
Podlewając bratki, nigdy nie nalewajmy wody bezpośrednio na liście i kwiaty, lecz na podstawkę pod doniczką (ewentualnie do ziemi), a optymalną porą na podlewanie rośliny są godziny poranne.
Warto także usuwać przekwitające kwiaty, dzięki czemu roślina będzie mogła szybciej wypuścić nowe pąki. Listki, na których pojawiają się plamy, powinny być regularnie wycinane, co zmniejszy ryzyko rozwinięcia się u rośliny choroby.