Zmiany w emeryturach pomostowych. Będzie dużo łatwiej?

ZUS zapowiedział, że 1 stycznia 2024 roku zmienią się przepisy o emeryturach pomostowych. Dzięki nim z wcześniejszego świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 roku.

ZUS zapowiedział ważne zmiany w emeryturach pomostowych
ZUS zapowiedział ważne zmiany w emeryturach pomostowych 123RF/PICSEL

Komu przysługują emerytury pomostowe?

Emerytury pomostowe przysługują osobom, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Chodzi o zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej.

  • urodził się po 31 grudnia 1948 roku 
  • wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat
  • osiągnął wiek co najmniej 55 lat – w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat – w przypadku mężczyzn
  • ma staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) wynoszący co najmniej 20 lat – w przypadku kobiet lub co najmniej 25 lat – w przypadku mężczyzn
  • przed 1 stycznia 1999 roku wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, które zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych (przepisy stosowane od 1 stycznia 2009 roku, z ustawy o emeryturach pomostowych) lub w ustawie emerytalnej (przepisy stosowane przed 1 stycznia 2009 roku z ustawy emerytalnej), co najmniej przez 1 dzień
  • po 31 grudnia 2008 roku wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (z ustawy o emeryturach pomostowych) co najmniej przez 1 dzień.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobom, które nie wykonywały po 31 grudnia 2008 roku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 roku miały wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz spełniły pozostałe warunki przyznania świadczenia.

Najważniejsze zmiany w emeryturach pomostowych. Będzie łatwiej

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, najważniejsza zmiana w przepisach polega na usunięciu z ustawy o emeryturach pomostowych wymagania dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku. Daje to możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej osobom znacznie młodszym niż te, które korzystają obecnie ze świadczenia. 

Kto może dostać wcześniejszą emeryturę? Jakie warunki trzeba spełnić?
Kto może dostać wcześniejszą emeryturę? Jakie warunki trzeba spełnić?123RF/PICSEL

Aby mieć prawo do emerytury pomostowej, należy spełniać łącznie pozostałe warunki przyznania tego świadczenia. ZUS przewiduje, że liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową po zmianach wyniesie:

  • w 2024 roku - 7,3 tys
  • w 2029 roku - 4,0 tys
  • w 2033 roku - 4,8 tys
"Zbliżenia": Maria Pakulnis o tym, co ją porusza we współczesnym świecieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas