Reklama

Ile będzie wynosić emerytura po 35 latach pracy? Rząd przedstawił projekt

Emerytury po 35 latach pracy nazywane inaczej emeryturami stażowymi są pomysłem rządu. Mają one obowiązywać niezależnie od stażu pracy, co oznaczałoby, że kobiety mogą przejść na emeryturę już w wieku 55 lat. Ile będzie wynosić najniższa emerytura po 35 latach pracy? Sprawdź szczegóły nowej inicjatywy.

Czy można przejść na emeryturę po 35 latach pracy?

Obecnie, aby otrzymać najniższą emeryturę, kobiety muszą skończyć 60 lat, a mężczyźni 65 rok życia. Innym kryterium jest także osiągnięcie stażu ubezpieczeniowego, który wynosi kolejno 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Pojawił się jednak nowy projekt, którego wprowadzeniem zajmuje się NSZZ "Solidarność". Według inicjatywy na emeryturę będą mogły przejść kobiety po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach bez uwzględnienia wieku emerytalnego

Reklama

Emerytura stażowa dawałaby możliwość otrzymania świadczenia emerytalnego już 5 lat wcześniej niż obecnie. W związku z tym kobiety mogłyby przejść na emeryturę nawet w wieku 55 lat, a mężczyźni po osiągnięciu 60 roku życia

Ile będzie wynosić emerytura po 35 latach pracy bez względu na wiek?

Emerytura po 35 latach pracy ma stanowić alternatywę dla emerytur, które są przyznawane według obecnych zasad. W związku z tym emerytura stażowa byłaby drugą opcją. 

Emerytura po 35 latach pracy kobiet będzie wynosić minimalnie 1588,44 zł brutto bez względu na wiek przy zgromadzonym kapitale w ZUS w wysokości 480 tys. W przypadku jego wzrostu emerytura stażowa również pójdzie w górę. 

Jaka emerytura po 35 latach pracy przy najniższej krajowej?

Minimalna emerytura przy 20 i 25 latach pracy za najniższą krajową wynosi 1588,44 zł brutto i można otrzymać ją po ukończeniu wieku emerytalnego. Ile zatem będzie wynosić po 35 latach pracy?

Zgodnie z założeniami rządu emerytura po 35 latach pracy za najniższą krajową również wynosiłaby 1588,44 zł brutto. Oczywiście nie uwzględnia się w tym przypadku wieku emerytalnego. 

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o 14. emeryturze? Pojawiła się ważna zmiana dla seniorów

Odprawa emerytalna. Komu przysługuje, w jakiej kwocie i jak ją obliczyć?

Późniejsza emerytura i 400 zł więcej? Polacy są za

Źródło: fakt.pl, GK24.pl


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy