Zmieniają przetwory w kulinarną katastrofę. Patent na ekspresowe wyparzenie słoików
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Wspomnienia o letnich owocach i warzywach powoli się zacierają, robiąc miejsce dla darów nadchodzącej jesieni. Ogrody i lasy wypełniają się plonami, które pomogą zapełnić spiżarnię sycącymi i pełnymi witamin przetworami. W wekowaniu pysznych dań ważny jest nie tylko dobór podstawowych składników i przypraw, ale także odpowiednie przygotowanie słoików. Jak wyparzyć słoiki do przetworów, by przetrwały przez długie miesiące? Wystarczy wykorzystać kuchenny niezbędnik.
Po co wyparzamy słoiki?
Garnki pełne parujących dżemów owocowych, roznoszących apetyczny zapach warzyw i mięs tylko czekają na przełożenie do rzędu słoików. Zanim jednak znajdą się w środku, musimy odpowiednio przygotować szkło.
Przed umieszczeniem przetworów w mniejszych lub większych słoikach należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeśli przechowywaliśmy je w czystym otoczeniu, dla pewności warto ponownie je umyć i wyparzyć. Obie czynności mają na celu pozbycie się bakterii, drobnoustrojów oraz zarodników pleśni. Jeśli pominiemy ten krok, narazimy się nie tylko na stratę czasu, ale także szybkie zepsucie przetworów, a temu właśnie chcemy zapobiec.
Wyparzanie słoików w zmywarce
Posiadacze zmywarek chętnie wykorzystują je w codziennym funkcjonowaniu. Co ciekawe, wcale nie służą im jedynie do mycia brudnych naczyń. Po ustawieniu najwyższej temperatury, oscylującej w okolicach 70-75 st. C, lub wybraniu programu do usuwania zaschniętych i tłustych plam, z powodzeniem wyparzymy w niej słoiki do przetworów. Pamiętajmy, by do zmywarki wkładać jedynie umyte wcześniej słoiki, a do środka nie dodawać żadnych detergentów - środków myjących i nabłyszczaczy.
W jednym cyklu bez problemu wyparzymy także odpowiednio ułożone w koszykach zakrętki oraz wieczka do weków, ale jedynie te bez uszczelek i sprężynek. Metoda jest wyjątkowo prosta i nie wymaga od nas zbyt wielkiego wysiłku. Zwyczajnie wkładamy do zmywarki całe przygotowane szkło, włączamy odpowiedni program, pomijamy środki chemiczne i cierpliwie czekamy, aż zmywarka odpowiednio zajmie się słoikami. Po skończonym cyklu wyjmujemy ze środka słoiki gotowe do wypełniania apetycznymi przetworami. Warto pamiętać, że pod koniec każdego programu następuje suszenie naczyń, a co za tym idzie - słoiki zostaną wysterylizowane nie tylko na mokro, ale również na sucho.
Piekarnik na pomoc słoikom
Komponujący się w wystrój kuchni, posiadający wiele programów, ale zarazem intuicyjny w obsłudze piekarnik to kolejny kuchenny niezbędnik. Bez niego nie powstałyby nie tylko apetyczne ciasta, pełne kremu lub sezonowych owoców, ale także liczne dania mięsne i warzywne. Co ważne, urządzenie wykorzystamy także do wyparzania oraz pasteryzowania słoików do przetworów.
W pierwszym kroku zaczynamy od dokładnego umycia szkła za pomocą detergentów, a następnie osuszamy je z wody. Tak przygotowane słoiki kładziemy na blaszce i wstawiamy do zimnego piekarnika. Dopiero wtedy nastawiamy temperaturę na ok. 100 st. C, a po nagrzaniu pozostawiamy je w środku przez ok. 25 minut. Zdezynfekowane słoiki ostrożnie wyciągamy na zewnątrz za pomocą rękawicy lub silikonowej łapki kuchennej.
Sprawdź również: