Zmieszaj z wodą i podlej tuje. Będą rosły bujnie i zdrowo. Nie wydasz ani grosza

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Kiedy kalendarzowa zima niespiesznie zbliża się ku końcowi, ogrodnicy planują wiosenne prace. W tym czasie powinni skupić się przede wszystkim na rosnących w ich ogrodach tujach. Te, po chłodnych, a często również suchych miesiącach, wymagają szczególnej opieki. Czym nawozić tuje po zimie? Domowy nawóz mocno odżywi rośliny, sprawiając, że będą rosły bujnie i zdrowo. Nie wydasz na niego ani grosza.

Czym nawozić tuje po zimie? Zmieszaj z wodą i podlej. To darmowy nawóz
Czym nawozić tuje po zimie? Zmieszaj z wodą i podlej. To darmowy nawóz123RF/PICSEL

Czym nawozić tuje po zimie? Oto dlaczego to konieczne

Soczyście zielony szpaler, bacznie osłaniający od natrętnych spojrzeń sąsiadów? A może pojedynczy okaz, fantazyjnie przycięty i stanowiący ozdobę samą w sobie? Ilu ogrodników, tyle różnych przyzwyczajeń, co do funkcji tui, jaką ta spełnia w przydomowym ogródku. Jest jednak jego stałą bywalczynią, którą uwielbia niejeden działkowiec.

Po długiej, chłodnej, a często również suchej zimie tuje wymagają jednak zastrzyku odżywczych składników. Wówczas, pobudzone do wzrostu za sprawą niezbędnych dla ich zdrowia magnezu, potasu, żelaza czy fosforu, nabiorą chęci do bujnego zazielenienia się. Pomoże domowy sposób.

Czym nawozić tuje? Domowe sposoby, które wesprą rośliny po zimie

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą doskonale, że, aby cieszyć oko soczyście zielonymi i zdrowymi tujami, należy odpowiednio o nie zadbać o każdej porze roku. Nawozu domagają się szczególnie te krzewy, które rosną na ubogiej glebie.

Czym nawozić tuje? Pomoże domowa, darmowa odżywka
Czym nawozić tuje? Pomoże domowa, darmowa odżywka123RF/PICSEL

Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku dbania o tuje jest systematyczne nawożenie. Należy robić to przynajmniej trzy razy w roku - wiosną (na przełomie kwietnia i maja), latem (na początku lipca) oraz jesienią (na przełomie września i października).

Już zaraz po zimie żywotnikom można jednak dostarczyć składników, które jedynie wspomogą ich dalszy rozwój. Co ważne, domowy nawóz przygotujemy na bazie produktu, który zazwyczaj ląduje w koszu. Będzie więc darmowy, ale jakże zdrowy!

Jak pobudzić tuje do wzrostu? Pomoże domowa, darmowa mieszanka

Jeśli tuż po zimie zauważysz, ze tuje są wyraźnie osłabione, a ich igły brązowieją, natychmiast złap za domową odżywkę. Tę przygotujesz na bazie fusów z kawy. Wystarczy, że zmieszasz 2 łyżki fusów z 2 litrami wody. Podobną mieszanką zasilaj rośliny co dwa dni. Dlaczego to tak istotne?

Fusy z kawy, dzięki zawartych w nich substancjach, spulchniają glebę, wzbogacając ją o cenne składniki mineralne i poprawiając jej pH. Spowalniają też jej wysychanie i neutralizują obecny w wodzie kranowej wapń.

Roślinom dostarczają zaś odpowiedniej dawki azotu, fosforu, potasu, a w mniejszych ilościach również magnezu, wapnia, żelaza i cynku. Po takim zastrzyku energii krzewy ogrodowe i rośliny doniczkowe nie tylko lepiej rosną, ale też korzystniej wyglądają. Tuje wręcz uwielbiają podobny nawóz.

Tomasz Ziętek. O autorskim albumie - „Some old songs", zawalczy o Oskary i Hollywood?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas