Czy można usunąć tuje bez pozwolenia? W przepisach jest jeden haczyk

Rosną w niemal każdym ogrodzie, będąc zieloną ozdobą przez cały rok. Czasami zdarza się jednak, że brązowieją, usychają lub rozrastają się do takich wielkości, iż zaczynają stanowić problem. Wówczas zapada decyzja – złapanie za piłę. Czy jednak tuje można wyciąć bez pozwolenia? W przepisach widnieje istotny haczyk. W przeciwnym wypadku ogrodowe porządki mogą zakończyć się mocnym nadszarpnięciem domowego budżetu.

Czy tuje można wyciąć bez pozwolenia? To nie tak oczywiste
Czy tuje można wyciąć bez pozwolenia? To nie tak oczywiste123RF/PICSEL

Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia 2023?

Jesienne porządki zmuszą niejednego ogrodnika do złapania za piłę. Przed nadejściem zimy wielu postanowi pozbyć się z ogrodu drzew lub większych krzewów. Niektóre "pójdą pod młotek" z uwagi na swój stan, innych pozbędziemy się, bo zajmują zbyt wiele miejsca, a inne uschły lub zbrązowiały, nie dając sobie rady już podczas jesiennych miesięcy. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, warto dokładnie przyjrzeć się przepisom. Nie wszystkie drzewa można bowiem wyciąć bez pozwolenia.

Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia 2023? Przepisy mówią jasno
Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia 2023? Przepisy mówią jasno123RF/PICSEL

Zanim złapiemy za ostre narzędzie, sięgnijmy po metr. Chęć wycięcia drzewa lub krzewu z ogrodu, poprzedzona powinna zostać zmierzeniem obwodu jego pnia na wysokości 5 cm nad ziemią. Bez zgody z ogrodu pozbyć możemy się wyłącznie takich drzew, których obwód pnia nie przekracza:

  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew

Zobacz również: W te dni zrezygnuj z prac w ogrodzie. Kalendarz na listopad mówi jasnoKiedy nie trzeba zgłaszać wycinki drzew i krzewów?

Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku krzewów. Wówczas obliczyć należy powierzchnię, którą zajmują rośliny rosnące w skupieniu. Jeśli ta wyniesie mniej niż 25 m2, wtedy pozwolenie nie będzie konieczne.

Pozwolenia nie będziemy potrzebować także w przypadku drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, z wyjątkiem tych rosnących w pasie drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni publicznej.

Zezwolenie nie jest konieczne też w przypadku drzew i krzewów, które złamały się już wywróciły pod wpływem sił natury. Przed ich usunięciem należy jednak skontaktować się z organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, który potwierdzi, że drzewo lub krzew stanowi złom lub wywrot.

Czy tuje można wyciąć bez pozwolenia? Oto co mówi prawo

Czy jednak bez pozwolenia można wyciąć tuje? Według Biuletynu Informacji Publicznej krzew to nic innego jak "wieloletnia roślina rozgałęziająca się na wiele równorzędnych zdrewniałych pędów, nietworzącą pnia ani korony, niebędącą pnączem". Oznacza to więc, że tuje możemy wyciąć bez pozwolenia. Istnieje jednak mały haczyk.

Czy tuje można wyciąć bez pozwolenia? Przepisy prawa mówią jasno
Czy tuje można wyciąć bez pozwolenia? Przepisy prawa mówią jasno123RF/PICSEL

Jeśli tuja osiągnie odpowiedni rozmiar może zostać potraktowana przez urząd jako drzewo. Wówczas do jej usunięcia konieczne będzie posiadanie odpowiedniego zezwolenia. Przed usunięciem krzewu należy więc dokładnie sprawdzić jego wielkość. Kara może bowiem mocno nadszarpnąć domowy budżet.

Wycinka drzewa bez pozwolenia skutkować może karą w wysokości dwukrotności wartości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok, podanych w obwieszczeniu Ministra Środowiska w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej.

„Ewa gotuje”: Torcik z powidłamiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas