Reklama

Zmieszaj z wodą i spryskaj ciało. Kleszcze będą trzymały się od ciebie z daleka

Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre. Podczas spacerów powinniśmy szczególnie uważać na te małe, ale śmiertelnie groźne pajęczaki. Pomóc może nam domowy środek na kleszcze, który bez przeszkód przygotujemy w kuchennym zaciszu. Wystarczy jedynie zmieszać produkt z kuchennej szafki z wodą, a następnie spryskać ciało przygotowanym sprayem. Staniemy się dla kleszczy niemal niewidoczni.

Kiedy kleszcz jest niebezpieczny?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zdecydowanie chętniej wychodzimy z domów, a w poszukiwaniu chwili relaksu i oczyszczenia myśli często decydujemy się na spacery po lasach lub parkach. Tam jednak możemy paść ofiarą kleszczy, których aktywność wzrasta w okresie wiosennym.

Ukąszenie pajęczaka może być dla nas niezwykle niebezpieczne. Kleszcze mogą bowiem przenosić wiele chorób, w tym przede wszystkim boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Każdorazowo podczas spacerów oraz wszelkich aktywności na świeżym powietrzu warto więc zadbać o odpowiednią ochronę. W tym przypadku świetnie sprawdzą się domowe metody.

Reklama

Zobacz również: Tak nigdy nie usuwaj kleszcza. Zoolog alarmuje: „tubka z boreliozą”, która zwiększa ryzyko choroby

Jak zrobić naturalny spray na kleszcze?

Kleszcze wręcz nie znoszą niektórych zapachów. Kiedy poczują woń, która nie przypadnie im do gustu, będą zupełnie niezainteresowane. Dlatego też, wybierając się na wędrówkę do lasu lub zwykły spacer z psem, warto uprzednio spryskać ciało domowym środkiem na kleszcze. Jak go przygotować?

Pajęczaki będą uciekać w popłochu, kiedy poczują zapach jednego z olejków: goździkowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, drzewa herbacianego czy słodkich migdałów. W ten musielibyśmy jednak zaopatrzyć się w drogerii lub specjalistycznym sklepie. Tymczasem istnieje jeszcze prostszy sposób.

Wystarczy odnaleźć w kuchni paczkę suszonego tymianku lub rozmarynu i zalać ją wrzątkiem. Kolejno przelać napar do butelki z rozpylaczem i spryskać ciało. W ten sposób staniemy się dla kleszczy niemal niewidoczni.

Zobacz również: Skuteczny sposób na kleszcze. Nienawidzą tego zapachu

Co zrobić, aby uniknąć kontaktu z kleszczem?

Chcąc uniknąć kontaktu z kleszczem każdorazowo podczas spaceru do lasu lub parku należy zadbać o odpowiednie ubranie. Warto wyciągnąć z szafy czapkę, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz buty, które zakryją całą stopę. Najlepiej, aby ubranie było jasne. Wtedy łatwiej będzie zauważyć na nim nieproszonego gościa i pozbyć się go, zanim nas ugryzie.

Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy swoje ciało. Pamiętajmy przy tym, że niebezpieczne pajęczaki wyczuwają najlepiej ukrwione miejsca w naszym ciele, dlatego też przyjrzyjmy się wszelkim jego zakamarkom: pachom, pachwinom, okolicom intymnym oraz miejscom za uszami.

Zobacz również: Posadź w ogrodzie i uwolnij się od kleszczy. Jakich roślin boją się te pasożyty?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sposoby na kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama