Zmieszaj z wodą i wlej do odpływu. Uciążliwe owady znikną w mig

Ćmianki to niewielkie owady, które doskonale rozwijają się w towarzystwie człowieka. Do naszych domów przyciągają je resztki materii organicznej nagromadzone w odpływach. Choć ich rozmiar nie jest imponujący, mogą być bardzo dużym problemem – zwłaszcza dla alergików. Podpowiadamy, jak się pozbyć ćmianek domowym sposobem i jakie działania podjąć, by zniechęcić je do zakładania gniazd w naszych mieszkaniach.

Ćmianki w domu to spory problem. Sprawdź, jak się z nim uporać
Ćmianki w domu to spory problem. Sprawdź, jak się z nim uporać123RF/PICSEL

  • Z wyglądu przypominają niewielkie, włochate ćmy, a największą aktywność wykazują nocą. Ćmianki zaliczają się jednak do muchówek, a ich obecność w domu może świadczyć o niedrożnych odpływach
  • Choć nie wydają irytującego bzyczenia i nie gryzą, nie należy ignorować ich pojawienia się w domu. Mogą bowiem wywołać nieprzyjemne objawy i wpłynąć na pogorszenie się stanu ludzkiego zdrowia
  • Prezentujemy domowy sposób na pozbycie się ćmianek, który jest na wyciągnięcie ręki każdego

Jak wyglądają ćmianki?

Rozpoznanie intruza jest podstawą jego wyeliminowania. Mimo nazwy i wyglądu kojarzącego się z ćmą niepożądani goście zaliczają się do muchówek. Bywają mylone z muszkami owocówkami, dlatego w miarę możliwości postaraj się im przyjrzeć.

Jak rozpoznać ćmiankę? Długość ciała zazwyczaj nie przekracza pięciu milimetrów. W zależności od odmiany przyjmuje ono odcienie brązu, szarości i żółci. Latają szybko, a ich znakiem rozpoznawczym jest krępa budowa i spore owłosienie - zwłaszcza w rejonie zaokrąglonych skrzydeł i głowy. Ćmianki cechują się dość długimi czułkami. W domu czy mieszkaniu zauważyć można również pełzające larwy ćmianek. Osiągają rozmiar od dwóch do pięciu milimetrów, charakteryzują się czarnym kolorem.

Co przyciąga ćmianki?

Zastanawiasz się, jak uchronić swój dom przed inwazją tych niewielkich muszek? Musisz je dobrze poznać i dowiedzieć się, co sprzyja ich obecności w mieszkaniu. Dorosłe osobniki zazwyczaj wlatują do mieszkania przez okna i drzwi, zwabione zaświeconym światłem. Jeśli po wejściu do łazienki lub kuchni wieczorem zauważysz niewielkie latające owady, najprawdopodobniej masz do czynienia właśnie z ćmiankami.

Jednak tym, co najbardziej przyciąga te muchówki jest materia organiczna gromadząca się w ściekach. Z tego względu najczęściej zaobserwować je można w kuchniach i łazienkach. Odpływy, do których dostają się resztki żywności i inne odpady, stwarzają idealne warunki do zakładania gniazd, składania jaj i tworzenia kolejnych pokoleń ćmianek.

Brudny zlew działa na ćmianki jak magnes
Brudny zlew działa na ćmianki jak magnes123RF/PICSEL

Czy ćmianki gryzą? Dlaczego ich obecności nie można bagatelizować?

Obecność latających intruzów u niejednej osoby może powodować duży dyskomfort. Bardzo szybko zaczynają więc pojawiać się pytania dotyczącego tego, czy ćmianki są groźne dla człowieka. Czas rozwiać pierwsze wątpliwości: ćmianki wyposażone w aparat ssąco-liżący nie gryzą i nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia.

Jednak z racji tego, że do żywienia i bytowania upodobały sobie odpadki i mało higieniczne warunki, mogą przenosić groźne chorobotwórcze drobnoustroje i bakterie E.coli. Zdarza się, że wywołują reakcje alergiczne (w tym duszności i kaszel), zwłaszcza w przypadku astmatyków i osób zmagających się z innymi problemami na tle układu oddechowego.

Domowy sposób na ćmianki

Co prawda nie brakuje środków owadobójczych i syntetycznych preparatów do oczyszczania odpływów, które wykazują dużą skuteczność w walce z muszkami w domu, ale w pierwszej kolejności warto zwrócić się w kierunku mniej inwazyjnych dla środowiska patentów. Jak pozbyć się ćmianek? Wystarczy, że zagotujesz wodę i dodasz do niej niewielką ilość octu. Taką miksturę wlej od razu do problematycznych odpływów, które stały się siedliskiem ćmianek. Ich usunięcie wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Zadbaj o profilaktykę

O higienę szczególnie musisz dbać zwłaszcza w kuchni i łazience.

  • Nie dopuszczaj do tego, by w zlewie przez długi czas zalegały brudne talerze.
  • Dobrym pomysłem jest zainwestowanie kilku groszy w najprostsze sitka, które uchronią odpływ przed wpadaniem do niego resztek żywności czy włosów.
  • Jeśli zauważysz choćby najmniejszy problem z zastojami wody w zlewie, umywalce, wannie albo brodziku prysznicowym, uporania się z tym kłopotem nie odkładaj na później. Szybka reakcja i zadbanie o drożność odpływów to podstawa!

Ważne: Choć ćmianki najbardziej upodobały sobie instalacje wodne, musisz pamiętać także o regularnym wynoszeniu śmieci i częstym myciu kosza na odpadki.

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu? Prosty sposóbInteria DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas