Zmora każdego ogrodnika. Skorzystaj z tych trików, by pozbyć się chwastów szybko i skutecznie

Chwasty to niepożądane rośliny, które pojawiając się w ogrodzie, zabierają m.in. kwiatom, drzewom i krzewom mikro- i makroelementy z gleby, przestrzeń do kwitnienia, słońce i wodę. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się chwastów z naszej zielonej oazy.

Chwasty mogą przyczyniać się do obumierania innych roślin
Chwasty mogą przyczyniać się do obumierania innych roślin123RF/PICSEL

Zwalczanie chwastów jest niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym kwitnieniem roślin, na których zależy nam najbardziej. Występowanie chwastów w ogrodzie nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju innych roślin, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić do ich obumierania.

Walka z chwastami wcale nie musi być dużym wyzwaniem, nawet dla amatora. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych składników, które pomogą nam uporać się z tymi niechcianymi gośćmi.

Oprysk z octu na chwasty

Wykonanie roztworu na bazie octu jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że zmieszamy ocet z wodą w proporcji 2:1 i przelejemy miksturę do butelki. Przeciwko chwastom najlepszy jest ocet spirytusowy, ponieważ posiada największą kwasowość.

Należy jednak pamiętać, by oprysku z octu dokonywać na chwastach rosnących z dala od innych roślin, ponieważ im również może zaszkodzić.

Oprysk z octu z powodzeniem możemy stosować na podjazdach i ścieżkach, gdzie chwasty często się pojawiają. Taka mikstura świetnie również działa na chwasty na kostce brukowej. Oprysk z octu na chwasty najlepiej jest stosować z użyciem butelki z atomizerem, co pozwala na precyzyjne naniesienie mieszaniny na chwasty, bez narażania na jej działanie innych roślin.

Oprysk z octu powinniśmy wykonywać wczesną wiosną, gdy chwasty jeszcze dobrze nie zakwitną. Wówczas jest największa szansa na pozbycie się ich, ponieważ młode chwasty są zdecydowanie mniej odporne niż starsze.

Sól kuchenna w walce z chwastami

Użycie soli kuchennej jest bardzo popularną metodą walki z chwastami. Solą posypujemy liście chwastów, a następnie zraszamy je odrobiną wody. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić w słoneczny, bezdeszczowy dzień.

Sól możemy także wykorzystać do zrobienia mikstury ze wspomnianym już octem. W tym celu potrzebujemy 1 l wody, pół szklanki soli, 250 ml octu spirytusowego oraz łyżeczkę płynu do naczyń. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i przelewamy do butelki z funkcją spryskiwania. Preparat nanosimy na liście chwastów w suchy i gorący dzień.

Soda oczyszczona przyda się także w walce z chwastami
Soda oczyszczona przyda się także w walce z chwastami123RF/PICSEL

Soda oczyszczona na chwasty

Soda oczyszczona jest doskonale znana ogrodnikom, ponieważ posiada szerokie zastosowanie. Soda doskonale radzi sobie z chwastami porastającymi szczeliny między płytami chodnikowymi. Efektywne działanie sody możliwe jest, gdy chwasty są jeszcze młode.

Wystarczy, że sodą posypiemy liście chwastów, a te w przeciągu doby powinny ulec zniszczeniu.

Wybielacz do tkanin na chwasty

Użycie wybielacza to skuteczna metoda na zwalczanie chwastów. Wybielaczem do tkanin spryskujemy liście chwastów, co powoduje zahamowanie kwitnienia tej rośliny. Ponadto wybielacz, który przedostanie się do gleby, zniszczy znajdujące się w niej nasiona chwastów.

Pamiętajmy jednak, że takie środki jak ocet, sól czy wybielacz, mogą wnikać w podłoże i uniemożliwić w takim miejscu wyrośnięcie innych roślin.

Natalia Nykiel: Mam duży aktywizm prywatnyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas