Znajomi dziwią się na widok moich bujnych roślin. Stosuję babciny patent

Kiedy herbata dotarła do Wielkiej Brytanii, ponoć była sprzedawana wyłącznie w aptekach. Współcześnie z powodzeniem mogłaby znaleźć się na półkach sklepów ogrodniczych, ponieważ króluje wśród domowych sposobów pielęgnacji roślin. Właściwości fusów herbaty przydadzą się do pielęgnacji zarówno kwiatów doniczkowych, jak i ogrodowych.

Hortensje są bardzo dekoracyjne i należą do roślin, na które zbawiennie działa naturalna odżywka z herbaty
Hortensje są bardzo dekoracyjne i należą do roślin, na które zbawiennie działa naturalna odżywka z herbaty123RF/PICSEL

Domowa pielęgnacja roślin

Fusy z herbaty to ekologiczny i ekonomiczny sposób na poprawę kondycji i wzrostu roślin. Mogą być używane jako naturalny nawóz poprawiający strukturę i skład gleby, a także jako skuteczny oprysk na szkodniki. Wiele okazów, zwłaszcza tych preferujących kwaśne podłoże, skorzysta z tego naturalnego wsparcia. Do roślin lubiących nawóz z herbaty zaliczają się między innymi:

 • paprocie,
 • bluszcze,
 • draceny,
 • fikusy,
 • monstery,
 • skrzydłokwiaty,
 • różaneczniki,
 • azalie,
 • hortensje,
 • róże,
 • borówki.

Regularne stosowanie poprawia witalność roślin, ale też odporność na choroby, zwłaszcza grzybowe. Wszystko to przekłada się na atrakcyjniejszy wygląd — ładnie wybarwione liście oraz dorodne kwiaty. Kolejnym atutem jest fakt, że nawóz przygotujesz właściwie za darmo, ponieważ powstanie z resztek po zaparzeniu napoju, które zwykle i tak lądują w koszu.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie musi być skomplikowana. To jeden z gatunków, który świetnie reaguje na nawożenie fusami z herbaty
Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie musi być skomplikowana. To jeden z gatunków, który świetnie reaguje na nawożenie fusami z herbaty123RF/PICSEL

Herbaciany nawóz — jaki rodzaj wybrać?

Herbata to bogactwo substancji odżywczych, w tym aminokwasów, garbników i flawonoidów. Obecne są zarówno w naparach, jak i w fusach — nie warto więc rezygnować z nich dobrodziejstwa. Jaka herbata najlepiej nadaje się do zrobienia domowego nawozu?

Ze względu na najmniejszy stopień przetworzenia poleca się herbatę zieloną i białą. Dobrze wypada również czarna herbata. Z kolei unikać należy aromatyzowanych i słodzonych herbat, które są nie tylko gorszej jakości, ale ich zastosowanie może stworzyć niekorzystne warunki dla roślin i sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów.

Jak zrobić naturalny nawóz z herbaty?

Najprostszą metodą na wykorzystanie fusów z herbaty jest wymieszanie ich z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce albo ogrodzie. Odżywcze składniki będą stopniowo uwalniać się do podłoża, zasilając spragnione składników pokarmowych rośliny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść inną drogą. Zbierz fusy i umieść je w litrowym słoiku. Zalej je letnią wodą, naczynie zamknij i odstaw na noc. Rano przecedź przez sitko. Otrzymaną miksturę wykorzystaj do podlewania roślin.

Mszyce będą uciekać, gdzie pieprz rośnie

Okazuje się, że właściwości herbaty działają odstraszająco na mszyce. Podejrzewamy, że każdy ogrodnik co najmniej raz spotkał się z problemem żarłocznych szkodników, które są w stanie ekspresowo zrujnować rośliny. Gdy zauważysz intruzów na swoich okazach, działaj sprytnie — nie jesteś skazany na syntetyczne preparaty.

Zbierz pół szklanki fusów (w tym przypadku najlepiej sprawdzi się czarna herbata) i zalej je 100 ml wrzątku. Odstaw na godzinę, przecedź i ostudzony płyn wlej do butelki z atomizerem. Co dwa dni wykonaj oprysk na mszyce, kierując go na zaatakowane rośliny. Nieproszeni goście zrezygnują z żerowania na twoim terenie.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}