Znów masz pleśń w pralce? Oto co robić, by nie powróciła

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Niewiele trzeba, aby w środku pralki pojawiła się pleśń, która nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach, ale także jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Grzyb może pojawić się nie tylko wewnątrz urządzenia, ale także w szufladzie na detergent. Na szczęście można w łatwy sposób pozbyć się pleśni z pralki i to domowymi sposobami. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czyszczenie pralki wymaga systematyczności, bo tylko tak można pozbyć się pleśni na stałe
Czyszczenie pralki wymaga systematyczności, bo tylko tak można pozbyć się pleśni na stałe123RF/PICSEL

Pleśń w pralce: O tym musisz pamiętać

Pleść w pralce nie pojawia się znikąd. Najczęściej istnieją dwie przyczyny: albo za rzadko czyścimy urządzenie, albo w jego wnętrzu oraz w całym pomieszczeniu jest za dużo wilgoci. Jeśli chcemy zapobiec występowaniu pleśni w pralce, to trzeba wyrobić sobie nawyk nie tylko pozostawiania otwartych drzwiczek pralki po praniu, ale także szuflady na detergent.

Zacznij od szuflady

Jeśli podejmujemy się walki z pleśnią w pralce, to warto zacząć działania od szuflady. W każdym modelu urządzenia, ta część jest ruchoma i można ją wyjąć. Kiedy już z tym sobie poradzimy, szufladę można umieścić w misce z ciepłą wodą i dodatkiem szklanki octu, a następnie zostawiamy ją na minimum godzinę. W tym czasie możemy zająć się otworem, w którym była wcześniej szuflada: można ją wyczyścić za pomocą gąbki i wybielacza (wtedy trzeba założyć rękawice ochronne) albo zastosować papkę, która powstaje z połączenia sody i octu (dodajemy tyle płynu do miski, aby po wymieszaniu powstała gęsta konsystencja). Trudnodostępne miejsca warto wyczyścić za pomocą szczoteczki.

Rezerwuar pleśni: kołnierz pralki

Kołnierz pralki jest tak skonstruowany, że właśnie w nim gromadzą się ogromne ilości wilgoci. To w połączeniu z brudem i częstym użyciem powoduje, że pleśń znajduje się tam na dobre. Jak pozbyć się pleśni z kołnierza? To łatwe i są na to co najmniej dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na odgięciu kołnierza i porządnym wyszorowaniu tej części pralki. Drugi z kolei wymaga dokładnego namoczenia bawełnianej ściereczki octem i włożeniu jej do kołnierza na godzinę, a później jej wyciągnięciu.

Tak całościowo pozbędziesz się pleśni z pralki

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się pleśni z pralki, to włączenie programu z najwyższą temperaturą bez wirowania. Zamiast detergentu można lepiej wlać do przegródki na proszek dwie szklanki octu. Wtedy jednak lepiej wyłączyć opcję wirowania. W ten sposób nie tylko usuniemy pleśń, ale również kamień i brzydki zapach, który często przenosi się również na ubrania. 

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas