Żółte plamy i łyse placki na trawniku: Jak się pozbyć?

Intensywnie zielony i bujny trawnik może być powodem do dumy każdego ogrodnika. Ciesząc oko, staje się doskonałym miejscem do wypoczynku i zabawy. Utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga jednak czasu i energii. Dlatego tym bardziej rozczarowujące jest zauważenie, że trawnik usycha, mimo naszej systematycznej pracy. Żółte plamy i łyse miejsca są niepokojącym sygnałem, więc trzeba działać. Trawnik sam się nie zagęści ani nie zregeneruje. Za dużo nawozu, a może za mało podlewania? Powodem tego, dlaczego trawnik usycha, mogą być uciążliwe szkodniki albo choroby roślin. Sprawdź, co w trawie piszczy i doprowadź swój ogród do porządku.

Jak dbać o trawnik i piękny ogród?
Jak dbać o trawnik i piękny ogród?123RF/PICSEL

Trawnik dla początkujących

Jak pewnie łatwo się domyślić, wiosna jest czasem najbardziej intensywnych prac w ogrodzie. Rośliny wymagają regeneracji po zimie. To także idealny okres na wysiew i nawożenie. Nie inaczej jest w przypadku trawnika, lecz trzeba pamiętać, że letnie miesiące również mogą być dla niego trudne. Susza, szkodniki lub obecność naszych czworonożnych pupili też bywają dla niego szkodliwe.

Trzeba pamiętać o tym, że ostatnie nawożenie trawnika w sezonie wykonuje się najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia. Najlepiej wybrać pochmurny dzień z dużym prawdopodobieństwem opadów. Gdy mowa o podlewaniu trawy, jest to zadanie dla rannych ptaszków. Nie należy robić tego w środku dnia i pełnym słońcu, ponieważ prowadzi to do poparzenia rośliny. Czemu odradzane jest podlewanie wieczorem? Stworzone w ten sposób wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi chorób.

Ogrodnicze podstawy już mamy. Czas na wyjaśnienie, czemu trawnik żółknie oraz zapoznanie się z manewrami, które pomogą uratować ogródek.

Błędy w nawożeniu trawnika

Łyse placki i żółte plamy na trawniku to widok, którego chce uniknąć każdy ogrodnik
Łyse placki i żółte plamy na trawniku to widok, którego chce uniknąć każdy ogrodnik123RF/PICSEL

W tej dziedzinie należy zachować umiar oraz odpowiednie proporcje. Sprawdza się popularne powiedzenie: co za dużo, to nie zdrowo. Plamy żółtej i schnącej trawy to najczęściej efekt nierównomiernego rozsypania nawozu lub użycia zbyt dużej jego ilości. Jak dbać o trawnik, jeśli doszło do takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba tymczasowo zrezygnować z używania nawozu oraz obficie podlewać teren, by przyspieszyć rozpuszczenie preparatu w glebie.

Środka używasz oszczędnie i nadal zastanawiasz się, dlaczego trawnik jest żółty? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie otrzymał on wystarczającej ilości składników odżywczych, zwłaszcza azotu. Chcąc przywrócić trawie żywą zieloną barwę, użyj nawozu z azotem i żelazem.

Pies kontra trawnik

Pies w ogrodzie
Pies w ogrodzie123RF/PICSEL

Plamy suchej trawy mogą być efektem przebywania w ogrodzie naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawa dotyczy przede wszystkim psów, a właściwie suczek, które oddają mocz na trawnik. Jak sobie z tym poradzić? Trudno zakazać zwierzakowi wejścia do ogrodu, więc pozostaje częste podlewanie miejsc, w których zauważyć można nieestetyczne, żółte placki wypalonej trawy.

Szkodniki: Pozbądź się ich z ogrodu!

Trawnik narażony jest na wyniszczającą działalność licznych szkodników. Ogrodnicy bardzo często zmagają się z pędrakami. Zwykle spotykane są larwy chrząszcza majowego, ale w ogrodach pojawiają się też larwy guniaka czerwczyka i jelonka rogacza. Żerując w glebie, doprowadzają do wyniszczenia trawnika poprzez rujnowanie systemu korzeniowego trawy. Ich obecnością powinni być zaniepokojeni także właściciele drzewek owocowych i krzewów ozdobnych.

Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z larwami jest użycie profesjonalnych środków ochrony roślin, których działanie nie ogranicza się wyłącznie do wytępienia szkodników. Wiele z nich przyspiesza regenerację uszkodzonych korzeni. Dobrze jest wybierać substancje jak najbardziej naturalne - bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt domowych.

Dlaczego trawnik usycha: Choroby

W celu rozpoznania, czy na pewno mamy do czynienia z nieproszonymi gośćmi, wykonać należy badanie gleby. Można również spróbować oderwać trawiasty fragment. Jeśli nie napotkamy żadnego oporu i zauważymy kiepsko rozwinięte korzenie, spodziewajmy się obecności pędraków.

Trawa narażona jest na szkodliwe choroby grzybowe. Żółte plamy mogą świadczyć o antraknozie. By jej uniknąć, należy regularnie usuwać z trawnika zalegające liście. Jeśli jednak pojawi się problem, konieczne będzie poddanie trawnika żmudnym zabiegom pielęgnacyjnym, w tym wertykulacji i aeracji.

Podobnie wygląda działanie w przypadku ryzoktoniozy, objawiającej się żółtymi, pomarańczowymi lub brązowymi plamami na trawniku. Wysokie temperatury w lecie i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi tej choroby.

Uwaga, kosiarka jedzie!

Równiutko przycięty trawnik to marzenie każdego ogrodnika, lecz należy bardzo uważać na to, by nie kosić go zbyt nisko. Wiele zależy od gatunku trawy, ale podstawową i dość uniwersalną zasadą jest skracanie trawnika o 1/3 długości źdźbeł. Zachowanie odrobinę dłuższej trawy jest konieczne w porze upałów. Pełni ona funkcję zacieniającą i ogranicza parowanie wody z podłoża.

Dlaczego jeszcze nie należy zbyt krótko kosić trawy? Sucha i wyglądająca na spaloną powierzchnia trawnika nie tylko nie prezentuje się estetycznie, ale może być też sygnałem, że nieprawidłowa pielęgnacja doprowadziła do choroby znanej jako żółta plamistość. Zrównoważone nawożenie, wertykulacja i aeracja pomogą trawnikowi wrócić do normy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas