Zrób jedną rzecz, gdy się ściemnia. Więcej ciepła zostanie w domu

Gdy dzień staje się coraz krótszy, wcześniej uruchamiamy oświetlenie w domach i mieszkaniach. Niektórzy odruchowo zasłaniają wtedy żaluzje, rolety lub zasłony, by zapewnić sobie maksimum prywatności i uniknąć ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Nie jest to jedyny powód, dla którego należy zasłaniać okna po zmroku. Nawyk ten można uznać za prosty sposób na oszczędność funduszy.

Wykorzystaj domowe wyposażenie, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie
Wykorzystaj domowe wyposażenie, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewaniePiotr KamionkaEast News

Ciemna sypialnia to dobry sen

Żyjemy w pośpiechu, dociera do nas coraz więcej bodźców każdego dnia. Dlatego wiele mówi się w ostatnich latach na temat ważnej roli higieny snu dla optymalnego odpoczynku. Stworzenie odpowiednich warunków w sypialni staje się kluczowe. Zaleca się spać w przewietrzonym i zaciemnionym pomieszczeniu. Światła emitowane przez lampki kontrolne urządzeń elektronicznych, uliczne latarnie i neony nie sprzyjają zasypianiu. Ważne jest wyeliminowanie nawyku zasypiania przy niebieskim świetle, emitowanym np. przez smartfony. Ciemne pomieszczenie sprzyja produkcji melatoniny, która w ludzkim organizmie reguluje sen. Na tym jednak nie koniec.

Po zmroku zasłoń okna. Prosty sposób na zatrzymanie ciepła w domu

W sezonie grzewczym nasze myśli koncentrują się wokół tego, jak zatrzymać ciepło w domu, bez konieczności ustawiania grzejników na maksymalną moc działania. Wysokość rachunków za energię cieplną też może mrozić krew w żyłach, więc nic dziwnego, że szukamy sposobów na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Z pomocą przychodzi prosty nawyk.

Grube zasłony i funkcjonalne rolety będą stanowić dodatkową warstwę izolacyjną. Ograniczą utratę ciepła z pomieszczeń. Korzystanie z ich potencjału wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz spada, jest niezwykle praktyczne. Również z tego względu, że wielu z nas wieczorową porą stara się nie nagrzewać wnętrz zbyt mocno, aby zagwarantować sobie dobry sen. Nadal jednak nie chcemy szczękać zębami z zimna. Ten prosty nawyk pomoże nam odnaleźć złoty środek.

Zasłony nie mogą ograniczać działania źródeł ciepła
Zasłony nie mogą ograniczać działania źródeł ciepła123RF/PICSEL

Zasłaniasz okna na noc? O tym musisz pamiętać

Grube i długie zasłony są nie tylko praktyczne, ale mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane będą dobrze współgrać z resztą wyposażenia pokoju i dawać poczucie przytulności. Chcąc korzystać z ich izolacyjnych właściwości, weź pod uwagę, że zasłony nie mogą blokować kaloryfera. Gruby materiał uniemożliwi równomierne rozprzestrzenianie się ciepłego powietrza po pokoju. To marnotrawstwo energii.

Pamiętaj także o tym, by o poranku odsłonić wszystkie okna. Korzystaj z promieni słonecznych, które w naturalny i darmowy sposób pomogą w pewnym stopniu dogrzać mieszkanie.

Zimne stopy i dłonie. Przyczyną może być groźna chorobaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas