Zrób jedną rzecz przed praniem ręczników. W mig przywrócisz im puszystość

Nie ma to jak otulić się miękkim ręcznikiem tuż po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Niestety, zauważasz, że z każdym kolejnym praniem twoje akcesoria stają się coraz bardziej szorstkie i nieprzyjemne w dotyku? Do tego mają niezbyt przyjemny zapach, a kolory wydają się poszarzałe? Nie musisz inwestować w nowe! Wyjaśniamy, jak prać ręczniki, żeby były miękkie. Wprowadzenie jednego nawyku może zdziałać cuda w kontekście dbania o ich dobry stan.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące? To proste!
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące? To proste!123RF/PICSEL

  • Nieprawidłowe pranie ręczników sprawia, że szybko stają się nieprzyjemne w dotyku i brzydko pachną.
  • Zamiast wymieniać je na nowe, wykorzystaj domowe sposoby, dzięki którym przywrócisz im miękkość i chłonność.
  • Kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów jest jedna czynność przed włożeniem ręczników do pralki.

Jak prać ręczniki? Podstawowe informacje

Wilgotne ręczniki przechowywane w łazience to znakomita pożywka dla niepożądanych bakterii. Osiadają na nich także kurz oraz resztki martwego naskórka, dlatego ich regularne pranie jest podstawą zachowania higieny. Jak często prać ręczniki? Nie czekaj do momentu, kiedy brud będzie widoczny z daleka, a zapach stęchlizny uderzy w nozdrza. Zaleca się wrzucać je do pralki nie rzadziej niż raz w tygodniu i zadbać o to, by po każdym użyciu mogły szybko wyschnąć.

Podczas prania ręczników łatwo o błędy
Podczas prania ręczników łatwo o błędy123RF/PICSEL

Pranie ręczników - o tym nie zapominaj:

  • Zawsze wrzucaj do pralki same ręczniki. Nie należy łączyć ich z odzieżą, ponieważ różne tkaniny mają odmienne wymagania, a taki miszmasz doprowadza do tego, że wzajemnie się niszczą. Dla ręczników szczególnie niebezpieczne są zamki, klamerki czy sprzączki obecne w częściach garderoby.
  • Temperatura do prania ręczników nie powinna być zbyt wysoka. Zawsze kieruj się zaleceniami producenta znajdującymi się na metce. Jeśli nie możesz ich odczytać, stosuj uniwersalną zasadę, według której bezpieczna dla włókien temperatura mieści się w przedziale 40-60°C.
  • Staraj się używać żeli lub kapsułek piorących. Proszek do prania ciężko jest wypłukać z włókien, przez co ręczniki tracą miękkość i stają się szorstkie.
  • Nie stosuj zmiękczających płynów do płukania. Ręczniki szybko przestają być chłonne i puszyste.

Moczenie ręczników przed praniem. Ten nawyk powinien wejść w krew

Zabieg nie wiąże się z nadmiarem dodatkowej pracy, a przynosi kapitalne efekty. Moczenie ręczników przed praniem zaleca się zwłaszcza po zakupie nowych. W ten sposób skuteczniej pozbędziesz się zabrudzeń, nadmiaru barwników i nieprzyjemnego, "sklepowego" zapachu.

Domowe sposoby na pranie ręczników dają niezrównane efekty
Domowe sposoby na pranie ręczników dają niezrównane efekty123RF/PICSEL

Na co dzień też nie pomijaj tej czynności. Kilkugodzinne moczenie ręczników w chłodnej wodzie zmiękczy włókna, co ułatwi usunięcie brudu, który wniknął głęboko. Łatwiej będzie ręczniki zdezynfekować i odświeżyć - bez ryzyka pojawienia się brzydkiego zapachu po praniu.

Co dodać do wody, aby ręczniki były jak nowe?

Choć moczenie ręczników w samej wodzie daje bardzo dobre rezultaty, warto skorzystać z produktów, które znajdują się w większości domów, by wzmocnić efekt całego zabiegu. To tanie i ekologiczne metody, by ręczniki służyły przez długi czas.

  • Pranie ręczników z octem to metoda polecana przez wszystkich zwolenników naturalnych rozwiązań w domu. Ocet warto jednak dodać także do wody, w której moczymy tkaniny przed właściwym praniem. Dzięki niemu ręczniki dłużej zachowają intensywne kolory, a do tego będą miękkie jak tuż po zakupie.
  • Cytryny do ręczników można używać na różne sposoby. Sok wlej bezpośrednio do miednicy z wodą, w której planujesz namaczać ręczniki. Możesz też zagotować wodę z plastrami owoców - taki roztwór będzie mieć silne działanie wybielające. Do tego ręczniki zyskają przyjemny zapach.
  • Aspiryna to kolejna metoda na wybielenie ręczników. Chcesz, żeby wyglądały jak z najlepszego hotelu? Kilka tabletek rozpuść w wodzie i zanurz w niej ręczniki na co najmniej pół godziny przed praniem. Odzyskasz ich biel i pozbędziesz się żółtych plam.
  • Soda oczyszczona doskonale zmiękcza włókna. Dzięki takiej kąpieli ręczniki po praniu będą miękkie, czyste i świeże.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas