Zrób to przed snem w upalną noc. Przyniesie ulgę i ukojenie

Upalne dni i noce potrafią zmęczyć organizm, a właśnie nocą, kiedy ciało powinno się regenerować poprzez sen, wiele osób skarży się wówczas na bezsenność spowodowaną podwyższoną temperaturą. Istnieją jednak dwa proste sposoby, które pomogą zasnąć nam nawet w najgorętsze noce i obudzić się wypoczętymi.

W upalne dni może pojawić się problem ze snem
W upalne dni może pojawić się problem ze snem 123RF/PICSEL

Proste zasady spania w upalne noce. Zacznij od przygotowania sypialni

Jakościowy sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Dorośli w wieku 18-54 lat potrzebują 7-9 godzin snu, aby prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Niestety, kiedy przychodzą latem upalne noce możemy gorzej się wysypiać, a nawet cierpieć na bezsenność.

Przewietrzenie sypialni przed snem, otwierając okna i drzwi, aby stworzyć przeciąg, może dostarczyć nam więcej tlenu i nieco chłodniejszego powietrza. Można również użyć wentylatora do cyrkulacji powietrza. W ciągu dnia warto zasłonić okna, aby zminimalizować nagrzewanie się pomieszczenia. Użyj zasłon zaciemniających lub rolet termicznych.

Jeśli posiadamy klimatyzację, ustawiamy ją na optymalną temperaturę (około 24-26°C). Unikaj ustawiania zbyt niskiej temperatury, aby uniknąć szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz.

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy zrezygnować spania w łóżku i na czas upałów, zdjąć materac na podłogę. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc rozważ spanie na materacu na podłodze, gdzie jest chłodniej.

Jak schłodzić ciało przed snem? To metody, które stosują Japończycy i Arabowie

Niedobór snu ma fatalny wpływ na zdrowie
Niedobór snu ma fatalny wpływ na zdrowie123RF/PICSEL

Ludzie mieszkający na codzień w ciepłym klimacie stosują także rozmaite sztuczki, by schłodzić szybko i efektownie, ale wciąż bezpiecznie swoje ciało. Arabowie, Hindusi i często też Japończycy stosują triki, które pomagają im zasnąć w gorące wieczory.

Oczywiste jest wzięcie przed snem chłodniejszego prysznica, ale co po nim? Warto rozważyć położenie zwilżonej i schłodzonej (ale nie zamrożonej) ściereczki na czole, karku lub dekolcie i zaśnięcie z nią.

Schłodzić może nas także ubranie - wybieraj do spania piżamy z lekkiego, przewiewnego materiału, jak cienka bawełna. Możesz włożyć piżamę na kilka chwil do lodówki przed jej założeniem, co przyniesie niewątpliwą, choć chwilową ulgę dla całego ciała.

Używaj także lekkiej, bawełnianej pościeli, która pozwala skórze oddychać i absorbuje wilgoć.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas