Zrób to przed zimą, a będziesz się cieszył z pięknych i długo kwitnących pelargonii

Zbliżająca się jesień to idealna pora na rozmnażanie pelargonii. Jest to kwiat bujnie i długo kwitnący, który zachwyca na balkonach i tarasach. Jeśli przeprowadzimy rozmnażanie tej rośliny jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, to nowe okazy wiosną będą już rozwinięte i pięknie zakwitną. Sprawdź, jak wykonać rozmnażanie pelargonii i na co zwrócić uwagę podczas całego procesu.

Rozmnażanie pelargonii można wykonywać również jesienią
Rozmnażanie pelargonii można wykonywać również jesienią123RF/PICSEL

Pelargonia - co to za roślina?

Nazwa kwiatu wywodzi się z greckiego słowa pelargos - bocian i odnosi się do owoców, które przypominają kształtem dziób bociana. Ciekawostką jest to, że kwiaty pelargonii nie wydzielają same zapachu, ponieważ aromat wydobywa się z całej rośliny.

Pelargonia to roślina lubiąca stanowisko zarówno słoneczne, jak i półcień. Gleba, w której należy ją sadzić, powinna mieć odczyn obojętny.

Okres kwitnienia pelargonii to czas od maja do pierwszych przymrozków, kiedy w wyniku mrozu jej kwiaty zamierają.

Kiedy przeprowadzić rozmnażanie pelargonii?

Sadzonki pelargonii są pobierane dwa razy w roku. Pierwszym momentem na przygotowanie sadzonek pelargonii jest okres od połowy lutego do połowy marca.

Kolejnym dobrym czasem na wykonanie tej czynności jest początek jesieni. W zasadzie mamy na to czas, dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. W praktyce możemy przeprowadzić rozmnażanie pelargonii nawet w listopadzie, jeśli pogoda będzie nam sprzyjała.

Ważne, aby zrobić to przed rozpoczęciem zimy, dzięki czemu sadzonki zdążą się ukorzenić jeszcze przed przymrozkami. Jest to istotne, ponieważ roślina na stworzenie systemu korzennego potrzebuje około 3 tygodni.

Jak rozmnażać pelargonie jesienią?

Rozmnażanie pelargonii jesienią nie jest niczym skomplikowanym i pozwala nam uzyskać darmowe sadzonki rośliny, które zachwycą nas pięknymi kwiatami już w następnym sezonie. Oto jak krok po kroku wykonać najprostszą metodą jesienne rozmnażanie pelargonii:

  1. Zacznij od selekcji przyrostów rośliny. Wybierz te, które są zdrowe i mają około 10 cm długości.
  2. Przyrosty odetnij pewnym ruchem za pomocą ostrego noża. Przycinając roślinę, zwróć uwagę na to, aby przycięta sadzonka pelargonii miała około cztery piętra liści.
  3. Następnie oczyść sadzonkę, obrywając z niej delikatnie kwiaty, pączki oraz dolne liście.
  4. Utwórz dołek w doniczce wypełnionej ziemią.
  5. Włóż do dołka sadzonkę pelargonii. Umieść ją na takiej głębokości, aby roślina nie dotykała dna doniczki.
  6. Po umieszczeniu rośliny dociśnij delikatnie ziemię wokół włożonej sadzonki.
  7. Następnie podlej po raz pierwszy sadzonkę, a potem pamiętaj o robieniu tego systematycznie. Pelargonie lubią stały dostęp do wody, jednak nie przepadają za zbyt obfitym, jednorazowym podlewaniem.
  8. Sadzonkę możesz umieść na zewnątrz, jeśli nadal panuje temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak jest niższa, to doniczki z pelargoniami należy ustawić na parapecie w domu.  
  9. W momencie, gdy zauważysz, że sadzonka rośnie i coraz bardziej pnie się w górę, to przytnij jej wierzchołek. Dzięki temu pelargonia lepiej się rozkrzewi.
  10. W marcu nawieź sadzonki za pomocą biohumusu.
  11. Na początku maja rozpocznij hartowanie rośliny, poprzez wystawianie jej na zewnątrz na kilka godzin dziennie.
  12. Gdy ustaną nocne przymrozki możesz wystawić roślinę na zewnątrz i tam ją pozostawić już do kolejnej zimy.

Rozmnażanie pelargonii - jak jeszcze można to zrobić?

Pelargonię można rozmnażać na różne sposoby
Pelargonię można rozmnażać na różne sposoby123RF/PICSEL

Oprócz wspomnianego sposobu na jesienne rozmnażanie pelargonii istnieją również inne metody, które pozwolą uzyskać nowe okazy na wiosnę. Oto kilka z nich:

  • Rozmnażanie pelargonii z sadzonek - jeden ze sposobów już został wymieniony, ale można to zrobić również inaczej - umieszczając rośliny w wodzie. Odcięte pędy należy umieścić w przezroczystym pojemniku wypełnionym wodą i postawić na parapecie. W trakcie ukorzeniania należy pilnować, by szczepki były zanurzone w wodzie oraz sprawdzać, czy nie zaczyna się rozwój pleśni i innych chorób. Wodę trzeba wymieniać tylko wtedy, gdy zmieni ona kolor.
  • Rozmnażanie pelargonii z liści -  przy tej metodzie wykorzystuje się dowolne liście rośliny i wkłada się je do doniczki wypełnionej torfem oraz piaskiem. Liść trzeba umieścić tak, aby jego większa część pozostawała zakryta ziemią. Po umieszczeniu takiej sadzonki w doniczce warto stosować folię, dzięki której roślina otrzyma odpowiedni mikroklimat i będzie szybciej oraz lepiej się rozwijała.
  • Rozmnażanie pelargonii z nasion - ten sposób umożliwia nam wybór koloru i pokroju nowych sadzonek, poprzez kupno nasion ze sklepu o określonych cechach. Można oczywiście skorzystać również z nasion zebranych ze swoich roślin, jednak należy pamiętać, że uzyskane w ten sposób sadzonki mogą się różnić od tych, od których pobraliśmy nasiona. Rośliny rozmnażane w ten sposób zakwitają po upływie pół roku.

Na co uważać podczas rozmnażania pelargonii?

Bądź ostrożny podczas rozmnażania pelargonii
Bądź ostrożny podczas rozmnażania pelargonii123RF/PICSEL

Niezależnie od tego, który z powyższych sposobów rozmnażania wybierzemy, to zawsze należy zachować ostrożność przy tym procesie, aby nie uszkodzić roślin. Warto wiedzieć, na co uważać podczas rozmnażania pelargonii. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że rośliny będą rosły bujnie, zdrowo i efektownie:

  • Podczas pobierania sadzonek i odcinania młodych pędów ważny jest wybór narzędzia. Nóż lub sekator, z którego będziemy korzystać musi być ostry i czysty. Dzięki temu nie dojdzie do zakażenia lub uszkodzenia pelargonii.
  • W przypadku, gdy ukorzeniamy pelargonie w wodzie, najlepiej sprawdzi się zwykły słoik. Nakłada się na niego folię, która przymocowywana jest gumką. Następnie robi się nacięcia na foli i umieszcza się w nich sadzonki pelargonii. Dzięki temu nie będą gniły liście rośliny i ograniczone będzie odparowywanie wody.
  • Umieszczając sadzonki bezpośrednio w podłożu, zwróćmy uwagę na to, aby liście nie dotykały ziemi.
  • Jeśli przeprowadzamy rozmnażanie pelargonii z nasion, to konieczne będzie przewietrzenie nasion rośliny, ponieważ w przeciwnym razie mogą one zgnić.
  • Umieszczając sadzonki pelargonii w doniczce, warto użyć ziemi przepuszczalnej. Polecana do pelargonii jest ziemia kwiatowa, którą należy wymieszać z piaskiem.
  • W przypadku sadzonek pelargonii bluszczolistnej, które chcemy umieścić w wodzie, powinniśmy je pozostawić na około 2 godziny, aby przeschły. Dzięki temu "rany" roślin zdążą się zagoić.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas