Żurawka: Przepięknie zdobi przez cały rok

Jest wśród roślin wieloletnich taka, która swoim nietuzinkowym wyglądem cieszy oczy przez cały rok. Żurawkę - bo o niej mowa - wyróżniają przede wszystkim, przyjmujące przepiękne barwy i ciekawe kształty, finezyjne liście. Fantastycznie komponuje się z rozmaitymi roślinnymi egzemplarzami; zarówno bylinami, trawami czy iglakami. Może także występować jako obwódka dużych drzew. Żurawka najczęściej sadzona jest na rabatach, ale dobrze rośnie również w skalniakach oraz donicach i pojemnikach, a tym samym cudnie zdobi balkony czy trasy. Ma przy tym bardzo małe wymagania uprawowe, co sprawia, że jest wyjątkowo wdzięczna w pielęgnacji. Czego warto dowiedzieć o tej niebanalnej roślinie? Jakie wybrać dla niej stanowisko? Czym najlepiej nawozić? Jak to możliwe, że niektóre gatunki żurawki mogą zmieniać barwy liści? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Żurawka czaruje przez cały rok
Żurawka czaruje przez cały rok ©123RF/PICSEL

Żurawka: Kilka słów o roślinie

Heuchera sanguinea
©123RF/PICSEL

Żurawki zaliczane są do wieloletnich bylin ogrodowych. Najczęściej osiągają do 40 centymetrów wysokości, ale w zależności od odmiany różnią się zarówno wielkością, kształtem jak i barwą ulistnienia. Mają kulisty pokrój i tworzą fantastyczne kępki. Największym walorem żurawki są jej liście, które przyjmują - w zależności od odmiany - fantastyczne barwy; mogą być purpurowe, czerwone, złociste, pstre albo czarne. Co ciekawe, niektóre żurawki w zależności od pory roku zmieniają kolor liści na mniej lub bardziej intensywny.

Żurawka preferuje stanowiska półcieniste

Żurawka to roślina bardzo wdzięczna w uprawie, gdyż ma bardzo małe wymagania. Wystarczy spełnić minimum, a odwdzięczy się pięknym wyglądem. Najlepszym wyborem będzie dla niej stanowisko półcieniste. Nie wolno jednak zapominać o tym, że niektóre odmiany, takie jak "Fire Alarm", "Black Taffeta", "Cherry Cola", "Zipper", "Glitter", "Georgia Plum", wymagają większego nasłonecznienia.

Żurawka najlepiej rośnie na glebie próchniczej

Żurawka tworzy piękne duety
©123RF/PICSEL

Żurawka wyrośnie na niemal każdej glebie, ale zdecydowanie najbardziej trafnym wyborem będzie dla niej ziemia żyzna lub średnio żyzna - lekka i próchnicza oraz dobrze przepuszczalna. Z racji tego, że preferuje stanowiska nasłonecznione, wymaga bardzo regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Jeśli zabraknie jej wilgoci, bardzo szybko więdną jej liście.

Żurawka wymaga zasilania

W uprawie żurawki nie można pominąć także zasilania. W sezonie letnim i kwitnienia niektórych odmian rośliny najlepiej sięgać po nawozy płynne, a w okresie wiosennego wzrostu warto wykorzystać granulowane mieszanki wzbogacone o składniki mineralne.

Żurawkę rozmnaża się przez podział

Żurawkę najlepiej rozmnażać wiosną lub jesienią poprzez podział rośliny matecznej. Od dorosłej rośliny należy oderwać małe odrosty z wykształconymi korzeniami. Sadzonki należy umieścić w glebie w skrzynkach i regularnie podlewać.

Żurawka jest mrozoodporna

Żurawka tworzy zbite kępy
©123RF/PICSEL

Żurawka dobrze znosi nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i przetrwa mrozy. Jeśli jednak te ostatnio będą długotrwałe i siarczyste, warto zabezpieczyć roślinę agrowłókniną lub okryć gałązkami drzew iglastych. Dzięki zastosowaniu tego prostego zabiegu nie dojdzie do uszkodzeń ulistnienia.

Żurawka: Wszechstronne zastosowania

Żurawka to niezwykle barwna dekoracja ogrodu. Przepięknie komponuje się z innymi roślinami i tworzy cudne duety z funkiami, bergeniami, paprociami oraz trawami ozdobnymi - zwłaszcza, gdy połączy się różne odmiany rośliny. Pięknie prezentuje się także w ogrodach skalnych oraz w formie murków kwiatowych czy obwódek dużych krzewów i drzew. Wzbogaci także wygląd balkonów i tarasów, gdyż świetnie rośnie nie tylko na rabatach, ale i w skrzynkach czy pojemnikach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas