ZUS wypłaci nawet 30 tys. zł. Wystarczy jeden wniosek

Spadkobiercy nie zawsze mają świadomość, że po śmierci bliskiej osoby mogą starać się o dodatkowe pieniądze od ZUS oraz OFE. Dziedziczą oni bowiem nie tylko zapisany majątek czy pamiątki rodzinne, ale także pieniądze, zgromadzone przez zmarłego. Jak je odzyskać?

Pieniądze z OFE można dziedziczyć
Pieniądze z OFE można dziedziczyć123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że istnieje możliwość wypłaty środków zgromadzonych przez zmarłą osobę na OFE oraz subkontach ZUS. Chodzi o środki, które zgromadziła ona przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Jeśli zmarła osoba cały czas pracowała i nie przeszła na emeryturę, to jej bliscy również mają prawo do pieniędzy, które odłożyła.

Subkonto w ZUS i OFE: Co należy wiedzieć?

Subkonto w ZUS to tak zwany II filar. W polskim systemie emerytalnym każdy z ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma swoje własne, indywidualne konto. To zakładane jest na podstawie pierwszego zgłoszenia do ubezpieczeń, np. podczas podejmowania pierwszej pracy. W ramach tego konta od 1 maja 2011 roku ZUS prowadzi także subkonto.

Pierwotnie subkonto mogła mieć tylko osoba ubezpieczona, która była członkiem otwartego funduszu emerytalnego, czyli OFE. Jednak od 1 lutego 2014 roku osoby, które po raz pierwszy wchodzą na rynek pracy, mogą zdecydować, czy chcą zawrzeć umowę z otwartym funduszem emerytalnym. Nie trzeba być członkiem OFE, aby mieć subkonto w ZUS.

Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli OFE wprowadzone zostały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i istnieją po dzień dzisiejszy, choć już w nieco innym kształcie. Stanowią one drugi filar polskiego systemu emerytalnego, gdzie pierwszym jest emerytura z ZUS, a trzecim - emerytura z prywatnych środków z IKE/IKZE/PPE/PPK.

Obowiązkiem przystąpienia do OFE objęte były osoby urodzone po 1968 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogły przystąpić do OFE dobrowolnie. W 2014 roku OFE objęła jednak reforma - członkostwo w nich stało się dobrowolne dla wszystkich.

Nie wszyscy wiedzą, że pieniądze zgromadzone na subkontach ZUS oraz OFE podlegają dziedziczeniu, a sumy, które można stamtąd uzyskać, są naprawdę niebagatelne! Kto może liczyć na ich zwrot?

Pieniądze zgromadzone na subkontach ZUS oraz OFE podlegają dziedziczeniu
Pieniądze zgromadzone na subkontach ZUS oraz OFE podlegają dziedziczeniu123RF/PICSEL

ZUS wypłaci nawet 30 tys. zł. Wystarczy jeden wniosek

Eksperci tłumaczą, że dziedziczeniu podlegają tylko środki zgromadzone na subkoncie - główne konto emerytalne nie jest objęte dziedziczeniem. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, średnia kwota do odziedziczenia to nawet 30 tys. zł! Jeśli nie wskazano spadkobierców, środki trafiają do masy spadkowej, a ich podział reguluje prawo spadkowe.

Spadkobiercy mogą starać się o zwrot pieniędzy w dowolnym momencie. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, który dostępny jest na stronie ZUS. Można to także zrobić osobiście w placówce. Od tego momentu ZUS ma trzy miesiące na dokonanie podziału zgromadzonych funduszy.

W przypadku śmierci członka OFE, spadkobiercy muszą poinformować fundusz, przedstawiając akt zgonu.

Anna Lewandowska prosto z Barcelony. Za czym najbardziej tęskni? Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas