Zwartnica. Uprawa i pielęgnacja

Ostatnio wiele uwagi poświęca się właściwościom roślin ogrodowych, które wiosną i latem efektownie zakwitają. Niestety, mieszkańcy bloków, którzy nie posiadają działki i balkonu, muszą obejść się smakiem. Choć można uprawiać w domu popularne rośliny to nie zawsze one zakwitają. Ale z pomocą może przyjść uprawa zwartnicy: ustawiona na parapecie rośnie okazale oraz rozwijają się na niej piękne kwiaty. Choć na początku może się wydawać, że jest bardzo wymagająca, to zapamiętanie kilku zasad sprawi, że zawsze się będzie pięknie prezentowała. Co trzeba wiedzieć o zwartnicy? Jak ją uprawiać w domu? O czym trzeba pamiętać, aby zawsze bujnie rosła?

Zwartnica
Zwartnica ©123RF/PICSEL
Sernik z prawdziwymi kwiatamiInteria Kulinaria

Zwartnica. Egzotyczna roślina

Zwartnica na parapecie
©123RF/PICSEL

Zwartnica, spotykana pod łacińską nazwą hippeastrum, jest rośliną cebulową zaliczaną do rodziny amarylkowatych. W naturalnych warunkach można ją spotkać w tropikalnych i subtropikalnych terenach Ameryki Południowej i Środkowej. Do Europy przywędrowała około 200 lat temu i stała się oryginalną ozdobą pomieszczeń. Ze względu na warunki, jakie trzeba jej zapewnić, jej uprawa w ogrodzie nie zawsze może się udać, za to zwartnica może z powodzeniem rosnąc na parapecie. Mając dobre warunki osiąga pół metra wysokości i pojawia się na niej tylko kilka, ale okazałych kwiatów. Niestety, zwartnica często mylona jest z amarylisem – choć są do siebie podobne, różnią się terminem kwitnięcia oraz ilością kwiatów.

Gdzie zwartnica rośnie najlepiej?

Aby zwartnica rosła najlepiej, należy zapewnić jej dobre nasłonecznienie, ale nie może być zbyt intensywne. Może być ustawiona na parapecie, ale nie południowym, gdyż wtedy intensywne promienie słoneczne mogą ją poparzyć. Najlepiej służy jej ekspozycja wschodnia lub zachodnia.

Uprawa krok po kroku

Cebulki zwartnicy
©123RF/PICSEL

Zwartnicę najczęściej kupuje się w postaci cebulek. Choć zaleca się, aby sadzić je jesienią, to już latem można przygotować się do jej uprawy oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Na początku należy umieścić ją w doniczce z przepuszczalną ziemią. Można być to podłoże uniwersalne, ale warto wymieszać je z odrobiną piasku. Po umieszczeniu cebuli, trzeba całość przenieść do ciepłego, ale nieoświetlonego miejsca (np. do piwnicy). W tym okresie roślina przygotowuje się do intensywnego wzrostu. Na tym etapie nie jest wymagane częste podlewanie (wystarczy raz na kilka tygodni).

Zalążek liści

Kiedy zaczynają wyrastać liście, jest to idealny moment na przeniesienie doniczki z zwartnicą do docelowego miejsca. Wtedy należy przeprowadzać regularne podlewanie (najlepiej podsiąkowe, czyli do podstawki) oraz zasilać roślinę dwa razy w miesiącu nawozem do roślin kwitnących. W takich warunkach, zwartnica zacznie kwitnąć – rozpocznie się ono z początkiem zimy i skończy się późną wiosną.

Jak pielęgnować roślinę po przekwitnięciu?

Cebulka jesienią
©123RF/PICSEL

Choć z początkiem lata zwartnica przekwita, roślina nadal nie przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie nadal wymaga pielęgnacji: usunięcia kwiatostanów oraz regularnego podlewania i nawożenia. Sytuacja zmienia się dopiero pod koniec sierpnia, ponieważ wtedy należy usuwać suche liście. W tym okresie również trzeba ograniczyć podlewanie, a także całkowicie zaprzestać nawożenia.

Jak przygotować roślinę do ponownego zakwitnięcia

Jeśli na początku jesieni pozostała sama cebulka zwartnicy, to po usunięciu pędów i liści, trzeba przenieść całą doniczkę do chłodniejszego pomieszczenia (ok. 10/12 stopni Celsjusza). Wcześniej jednak można sprawdzić, czy nie pojawiły się wokół tzw. cebule przybyszowe. Rozwijają się na macierzystej cebuli – można je usunąć i późną jesienią umieścić w glebie. Z czasem i z nich wyrosną nowe zwartnice.

Uwaga na zwartnice

Choć zwartnica zachwyca swoimi pięknymi kwiatami, to trzeba wiedzieć, że jest trująca. Niebezpieczne są soki, które są w liściach i łodygach: w kontakcie ze skórą mogą ją podrażnić. Pod żadnym pozorem nie można spożywać żadnej części zwartnicy – grozi to zatruciem organizmu, silnymi wymiotami i biegunką. Dlatego roślinę trzeba chronić przed zwierzętami domowymi oraz małymi dziećmi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas