Żywopłot z grabu: Pielęgnacja i praktyczne wskazówki
Może się wydawać, że w polskich ogrodach to tuja ma monopol na żywopłoty. Tymczasem grab pospolity okazuje się być bardzo okazałą i łatwą w utrzymaniu alternatywą. Wiedzie prym wśród drzew na żywopłoty liściaste, które skutecznie osłaniają naszą przestrzeń przed zgiełkiem, kurzem, wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami. Wczesna wiosna to idealny moment, by pomyśleć o aranżacji ogrodu. Jak sadzić graby na żywopłot i co trzeba wiedzieć na temat ich pielęgnacji?
Graby na żywopłot: Charakterystyka w pigułce
Istnieje wiele odmian grabu, z których z powodzeniem można stworzyć efektowny żywopłot. Należą do nich między innymi "Variegata", "Purpurea" i "Quercifolia", które różnią się między sobą wymaganiami i wyglądem liści. Żywopłoty z grabu pospolitego cieszą się dużym uznaniem i popularnością wśród ogrodników, ponieważ cechują je ładne liście o sercowatym kształcie i intensywnie zielonej barwie.
Ogromnym atutem grabu jest odporność na choroby, szkodniki i niskie temperatury. Dobrze znosi mrozy, choć zimą jego liście brązowieją. Nie ma dużych wymagań związanych ze stanowiskiem, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu stosunkowo szybko zagęszcza się i przyrasta. Żywopłot z grabu łatwo można wkomponować zarówno w duże, jak i mniejsze ogrody.
Gdzie sadzić graby na żywopłot?
Choć są roślinami, które nie mają dużych wymagań, najlepiej czują się na żyznej i gliniastej glebie. Nadaje się także piaszczysto-gliniasta. Nie przeszkadza im mocne nasłonecznienie, ale najbardziej odpowiednie dla grabów jest światło rozproszone. Wielu ogrodników docenia fakt, że są w stanie zdrowo się rozwijać nawet w zacienionych miejscach, co czyni graby jednymi z najbardziej uniwersalnych drzew na żywopłot.
Zobacz również: Trzmielina japońska na żywopłot: Sadzenie i pielęgnacja
Jak sadzić graby na żywopłot?
W ciągu roku wyróżnia się dwa najlepsze momenty na sadzenie grabów. Pierwszy z nich to wczesna wiosna. Za pracę można zabierać się w momencie, kiedy podłoże rozmarznie. Jesienne sadzenie grabów poleca się z kolei przeprowadzać we wrześniu i w październiku.
Kupując sadzonki grabu na żywopłot, dobrze jest wybierać egzemplarze co najmniej 2-sezonowe. Przy starszych roślinach możemy mieć pewność, że system korzeniowy jest już dostatecznie rozwinięty, więc sadzonki nie będą miały problemu z przyjęciem się w ogrodzie.
Zakłada się, że do stworzenia gęstego żywopłotu potrzeba czterech lub pięciu sadzonek na metr. Należy zachować między nimi odległość 20-30 centymetrów. Pod uwagę trzeba wziąć również odpowiednią odległość (co najmniej 50 centymetrów) od ogrodzenia! Zastanawiasz się, czy żywopłot z grabu tworzyć w jednym, czy w dwóch rzędach? Wszystko zależy od wielkości ogrodu. Na małej przestrzeni jeden rząd będzie w zupełności wystarczający.
Przed sadzeniem podłoże należy oczyścić i użyźnić, używając np. kompostu. Godzinę wcześniej sadzonki warto zanurzyć w zimnej wodzie, dzięki czemu ich adaptacja w nowych warunkach pójdzie sprawniej. By ułatwić sobie sadzenie drzewek grabu, przy pomocy sznurka i palików wyznaczmy miejsca sadzenia i granice żywopłotu. Sadzonki obsypujemy podłożem i obficie podlewamy.
Przycinanie żywopłotu w praktyce
Żywopłot z grabu łatwo jest formować w upragniony kształt. Co więcej, jego regularne przycinanie mobilizuje drzewka do wzrostu i przyspiesza i ich rozwój. Stają się one mniej podatne na choroby. Prawdopodobnie najważniejszą zasadą w pielęgnacji jest to, że żywopłot z grabu przycinamy od razu po posadzeniu. Dzięki temu zabiegowi zagęści się równomiernie i unikniemy brzydkich prześwitów w dolnej części.
Chcąc cieszyć się jego zdrowym wyglądem w kolejnych latach, pamiętajmy o przycinaniu wczesną wiosną - jeszcze przed okresem wegetacji. Kolejny raz do pracy zabieramy się w czerwcu, a sezon kończymy cięciem na przełomie sierpnia i września.
Polecamy: