10 sposobów na stres
Stresu nie sposób uniknąć. Ten pozytywny pobudza do działania, sprawia, że zdobywamy szczyty, pokonujemy przeszkody, mobilizujemy się do działania. Ale ze zbyt dużą dawką stresu organizm nie potrafi sobie poradzić. Musimy mu pomóc.
Ćwiczenia najlepsze na stres
Podczas aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny - hormony szczęścia, to dzięki nim sportowcy nie czują bólu po długich treningach. W czasie intensywnych ćwiczeń fizycznych adrenalina i kortyzol, hormony uwalniane w stresujących momentach, zostają "wypocone". Energia, którą mobilizuje organizm gotowy do ucieczki, zostaje wyładowana.
Wiesz, co jesz?
Długotrwały stres powoduje niedobory magnezu, a pierwiastek ten łagodzi skutki długotrwałych napięć. Warto więc wzbogacić dietę o składniki bogate w magnez - płatki owsiane, orzechy czy gorzką czekoladę. Należy przy tym ograniczyć spożycie kawy i napojów gazowanych, które wypłukują cenny pierwiastek z organizmu. W diecie antystresowej nie powinno także zabraknąć warzyw, owoców i ryb.
Korzystnie na układ nerwowy wpływają również nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze - witaminy A, E i C. Antystresowa dieta powinna zawierać składniki bogate w witaminę B oraz żelazo - ich niedobory prowadzą do złego samopoczucia, zmęczenia i rozdrażnienia.
Pora na relaks
Relaks to cenna umiejętność, która pozwoli zrzucić z siebie bagaż całego dnia. Idealnym miejscem na relaks może być własna łazienka - ciepła kąpiel z kilkoma kroplami olejku lawendowego wyciszy zmysły.
Doskonale działa również masaż relaksacyjny (istnieje wiele jego odmian, warto znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada), który wyciszy umysł i rozluźni ciało.
Dobrym sposobem na zrelaksowanie się, są zajęcia jogi lub Tai - Chi.
Spaceruj, spaceruj, spaceruj
Kojący wpływ na organizm ma kontakt z przyrodą. Jak często to możliwe, wybieraj się na wycieczki za miasto - na łąkę, do lasu. Dotlenisz organizm, wyciszysz się i naładujesz akumulatory.
Podtrzymuj przyjaźnie
Badania pokazują, że ludzie, którzy podtrzymują przyjaźnie, mają z kim porozmawiać i na kogo liczyć, łatwiej znoszą stres i niepowodzenia życiowe. Przyjazna osoba nie tylko wysłucha, ale szybciej znajdzie rozwiązanie stresującej sytuacji.
Posprzątaj
Zaakceptuj siebie
To pewnie najtrudniejsze zadanie dla wielu z nas. Jednak przyjęcie do wiadomości prostej prawdy, że nikt z nas nie jest doskonały, a w związku z tym, każdemu może się coś nie udać, pozwoli spojrzeć na siebie przychylniejszym okiem. Nikt się tak o nas nie zatroszczy, jak my same, w końcu, kto zna nas lepiej niż my same...
Zachowaj dystans do siebie i otaczających cię ludzi. Naucz się mówić "nie", dzięki temu, pozbędziesz się sporej dawki stresu i frustracji.
Miej pasje
Kolekcjonowanie porcelanowych figurek, robótki ręczne czy malowanie, pozwolą ci się zrelaksować i zapomnieć o stresujących sytuacjach. Widziałaś kiedyś zestresowanych wędkarzy? Chyba tylko wówczas, gdy zerwie się żyłka pod ciężarem wyławianego okazu... Hobby to doskonała odskocznia od codziennych spraw.
Odwiedź psychoterapeutę
Obawa przed opinią osoby niezrównoważonej psychicznie powoduje, że na taką wizytę decydujemy się w ostateczności, kiedy już wszystkie znane środki zawiodą. A wizyta w gabinecie psychologa to nic strasznego, fachowe spojrzenie pozwoli szybciej zlokalizować źródło stresu i rozwiązać istniejący konflikt.
28 października obchodzimy Światowy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów, tego dnia bądź dla siebie szczególnie dobra.