5 niezawodnych sposobów, by rozpoznać zazdrośnika. Najbardziej boli nr 4

Uważaj na nieoczywiste sygnały, które wysyła zawistna osoba. Może zniszczyć twoją pewność siebie
Uważaj na nieoczywiste sygnały, które wysyła zawistna osoba. Może zniszczyć twoją pewność siebieCanvaProINTERIA.PL

Subtelne sygnały, które nie dają nam spokoju

Te 5 zachowań zdradza zazdrośnika

Zazdrośnik chętnie będzie nam towarzyszył w trudnych chwilach. Ulotni się, gdy zacznie nam się powodzić
Zazdrośnik chętnie będzie nam towarzyszył w trudnych chwilach. Ulotni się, gdy zacznie nam się powodzićCanvaProINTERIA.PL
  1. Nie potrafi razem z tobą cieszyć się z twoich sukcesów. Gdy chcesz podzielić się swoim sukcesem, zazdrośnik będzie robił wszystko, by uciąć lub zmienić temat. Trudno mu będzie znieść, że cokolwiek ci się udaje. Prawdziwy przyjaciel będzie zawsze okazywał radość, gdy coś ci się powiedzie, ponieważ jest twoim wiernym kibicem. Zawistnik będzie chciał ci nawet umniejszać. 
  2. Sabotuje twoje plany i działania. Dzieląc się swoimi przemyśleniami, decyzjami czy planami, zwróć uwagę, czy osoba w twoim otoczeniu nie próbuje cię od nich odwieźć. Na przykład nosząc się z zamiarem zmiany pracy czy przeprowadzki, będzie cię zniechęcać czy też straszyć: ryzykiem, możliwością porażki, historiami nieudanych przedsięwzięć "swoich znajomych". Zrobi wszystko, byś nie robiła żadnego kroku w przód. Zawistnik nie znosi zostawać z tyłu. 
  3. Relację z tobą sprowadza do wiecznej rywalizacji. Zakompleksiona, pozbawiona poczucia własnej wartości osoba każdą relację będzie traktować, jak pole walki o to, kto ma lepiej, łatwiej, piękniej. Wieczna licytacja ma za zadanie stłumić skrywane kompleksy, więc jeśli pochwalisz się, że spotkało cię coś dobrego, spodziewaj się, że natychmiastowo zacznie opowiadać, że ją spotkało coś równie, albo znacznie lepszego niż ciebie.  
  4. Stosuje pasywno-agresywne zaczepki. Pod płaszczykiem niewinnych "żartów" i "zaczepek", zawistnik będzie wszelkimi sposobami próbować nadszarpnąć twoją pewność siebie. Pasywna agresja to sposób, dzięki któremu zasieje w tobie ziarno niepewności, strachu lub poczucia bycia gorszym, ale w razie przyłapania lub konfrontacji z łatwością będzie można się tego wyprzeć, sugerując, że był to tylko żart. A dodanie: “Nie znasz się na żartach? Co ty taka nadwrażliwa?" wbije jeszcze kolejną szpilkę. 
  5. Karze cię milczeniem. Klasycznym objawem chorobliwej zazdrości będzie nagłe ucinanie kontaktu i odsuwanie się od nas, gdy zacznie nam się powodzić w życiu. Zawistnik lubi błyszczeć na tle czyjegoś nieszczęścia, dlatego gdy karty się odwrócą, nie będzie chciał przy nas trwać, a kontakt zacznie słabnąć lub zniknie całkiem. 
Olga Kozierowska: Są dwa źródła uczucia zazdrościINTERIA.PL