Aktywność fizyczna dodaje szczęścia
Wiadomo, że skutki zimowego ograniczenia aktywności ruchowej są fatalne dla organizmu. Mają przy tym swój wydźwięk fizyczny i psychiczny.
Skutki psychologiczne są także dotkliwe - jest to dyskomfort psychiczny, uczucie napięcia, pobudzenia, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi i obniżony nastrój.
W znacznym stopniu wpływają na poprawę nastroju mają ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza te wykonywane na wolnym powietrzu) , ponieważ zwiększają w organizmie produkcję związku o działaniu antydepresyjnym, fenyloetyloaminy. Związek ten jest endogenną, a więc produkowaną w organizmie (głównie przez neurony mózgu) neuroaminą, czyli substancją modulującą pracę neuronów.
Fenyloetyloamina wpływa na poprawę koncentracji uwagi i aktywności psychofizycznej, a u ok. 60proc. pacjentów z depresją - łagodzi jej objawy. Ma działanie podobne do endorfin, tzw. hormonów szczęścia i zaliczana jest do tzw. chemii miłości. Jej produkcja pobudza ośrodek odczuwania przyjemności. Fenyloetyloamina występuje także w czekoladzie, serach i wodzie różanej.
Dlatego z nadejściem wiosny nie zapominajmy o aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu (spacery, biegi, marsze, praca w ogrodzie itp.)
Lidia Irla