Inicjacja? Z "gumką"!

Prezerwatywa pozostaje wciąż jedynym środkiem antykoncepcyjnym dostępnym dla mężczyzn. Wykazuje dużą skuteczność - nie tylko zapobiega ciąży, ale także zabezpiecza przed zakażeniem chorobami przenoszonymi droga płciową oraz AIDS.

Prezerwatywa jest jedną z najczęściej stosowanych u nas metod antykoncepcyjnych, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Wskaźnik Pearla wynosi dla niej 5-8, oznacza to, że na 100 kobiet, które razem z partnerem stosowały daną metodę przez rok, 5-8 zaszło w ciążę.

Współczesne prezerwatywy wykonuje się z hipoalergicznych, cieniuteńkich tworzyw. Zazwyczaj pokrywane są one środkiem nawilżającym (by nie powodowały podrażnień) i plemnikobójczym. Są produkowane w różnych rozmiarach (standard i magnum), kolorach, kształtach a nawet zapachach.

Dla kogo?

To metoda polecana zwłaszcza tym, którzy nie mają stałego, godnego zaufania partnera, nie prowadzą uregulowanego współżycia lub nie są w pełni przekonani o wierności swojego życiowego towarzysza. Po takie zabezpieczenia warto na pewno sięgnąć wtedy, gdy kontakt seksualny dotyczy nowo poznanej osoby. Prezerwatywy są szczególnie wskazane dla mężczyzn pobudliwych, którzy nie są w stanie w pełni zapanować nad swoim popędem.

Zawsze przy sobie

Używanie prezerwatywy chroni bardziej kobietę przed infekcjami i chorobami, gdyż łatwiej przechodzą one z mężczyzny na kobietę. Niezależnie od stosowania innych metod antykoncepcyjnych, kobiety powinny więc nalegać, aby ich partnerzy stosowali prezerwatywy. W przypadku przygodnych znajomości lepiej żeby kobieta miała przy sobie prezerwatywę niż liczyła na to, że partner pomyślał o zabezpieczeniu.

Męskie opory

Niektórzy mężczyźni bronią się przed używaniem prezerwatywy argumentem, ze osłabia ona podczas stosunku doznania seksualne. Często jest to jednak jedynie wymówka zwłaszcza w przypadku tych panów, którzy sprawę antykoncepcji pozostawiają partnerce. Nie zawracają sobie tym głowy, bo to wymagałoby od nich odpowiedzialności i dodatkowych nakładów finansowych. Są i tacy, którzy tak naprawdę nigdy tej metody antykoncepcji nie próbowali opanować. A zakładania i posługiwania się prezerwatywą nikt się za nich nie nauczy.

Trening czyni mistrza

Trema przed użyciem prezerwatywy najbardziej dokucza tym, którzy inicjację seksualną mają dopiero przed sobą. "Ćwiczenia" lepiej zaplanować wcześniej, niż zostawiać wszystko na decydującą chwilę, licząc przy tym na powodzenie lub... pomoc partnerki. Ta zresztą może oczywiście w tym uczestniczyć - dla wielu par zakładanie prezerwatywy to podniecająca gra wstępna. Jeśli młody mężczyzna od początku stosuje prezerwatywy, to szybko się do nich przyzwyczai i je zaakceptuje.

W artykule wykorzystaliśmy informacje z publikacji "Tajemnice inicjacji seksualnej" Z. Izdebskiego i A. Jaczewskiego

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas