Jak być asertywnym
Codzienne sytuacje wymagają od nas dokonywania wyborów, zdarza się jednak, że na skutek nacisków otoczenia, podjęta przez nas decyzja może być podważona i wbrew pierwotnym ustaleniom zmieniona. Poczucie winy czy też złości i zapewnienie, że to był ostatni raz zazwyczaj, nie bywają dotrzymane.
Asertywność jest cenioną cechą zarówno w pracy, jak i w codziennych interakcjach z innymi ludźmi. Należy jednak pamiętać, że granica, pomiędzy szacunkiem do siebie i innych, a agresją z domieszką egoizmu, jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Asertywność utożsamiana tylko z mówieniem "NIE" przybiera wiele form, lecz opiera się na powtarzanym schemacie: nie + argument. Ważne jest, aby argumenty płynęły z naszego wnętrza lub decyzji, bo wtedy łatwiej innym pogodzić się z odmową.
Konstruktywne odmawianie
Rodzinne przyjęcia to sprawdzian twojej silnej woli i umiejętności. Namawiająca cię na dokładkę pysznej sałatki ciocia, równoznaczna jest z dylematem co zrobić. Z grzeczności - nie wypada odmówić, z rozsądku - wiadomo, że organizm da nam odczuć tę rozpustę następnego dnia. Stosujemy wtedy wyraźnie zaakcentowane słowo "nie" oraz wyjaśnienie. Nie chodzi tu o długie i wyczerpujące tłumaczenie się, ale o prosty i jasny komunikat, typu: "Nie, dziękuję jestem najedzony".
Konstruktywna krytyka
Nie jesteśmy idealni, dlatego pozwólmy sobie na drobne potknięcia oraz podobnie odnośmy się do pomyłek popełnianych przez innych. Sugestie, krytykę ze strony przełożonych czy przyjaciół traktujmy jako źródło wiedzy, wyciągając z nich wnioski na przyszłość. Życzliwe nam osoby, nie będą nam złośliwie wytykać błędów, robią to wyłącznie dla naszego dobra. Jeśli zdarzy się, że musisz zwrócić komuś uwagę, zrób to delikatnie i z dobrą intencją, nie obrażając ani deprecjonując. Zwróć uwagę na fakty, a nie cechy osobowościowe i na nich się skoncentruj.
Przyjmowanie komplementów
Najstarsze podręczniki o wychowaniu podkreślały znaczenie pochwał w wychowywaniu dzieci. Każdy z nas lubi być doceniany, chwalony, ale nie każdy umie przyjąć komplement. Umniejszanie swoich dokonań słowami "to nic wielkiego, nie ma się czym chwalić", wytworzy u innych przekonanie, że rzeczywiście niczego wielkiego nie dokonałeś, i stwierdzenie fakt, każdy mógł to zrobić. Może i mógł, ale zrobiłeś to ty i powinieneś być z siebie dumny. Słysząc komplement odpowiedz dziękuję i przyznaj rację rozmówcy, że de facto kosztowało cię to sporo wysiłku.
Wyrażanie swoich potrzeb
Niezwykle istotne jest, aby dbać o swoje dobre samopoczucie, nie tłumić negatywnych emocji i swobodnie mówić o swoich potrzebach. Dzięki takiemu funkcjonowaniu nie dręczy nas poczucie winy czy niesprawiedliwości, bezsenność, depresja. Nasze prawo do mówienia o swoich potrzebach i opiniach, kończy się jednak w momencie, kiedy naruszamy prawo to tego typu zachowań innych osób. Pamiętajmy o tym i zabiegając o swoje prawa nie zabierajmy ich innym, bo gdzie kończy się szacunek do praw innych zaczyna się agresja.