Kobiety a stres
Stres wzbudza silne reakcje, których źródło tkwi głęboko w mózgu człowieka, jednak sposoby, w jakie kobiety i mężczyźni podchodzą do stresu i sobie z nim radzą, różnią się znacznie od siebie.
Odkryto, że zamiast walczyć lub uciekać, kobiety by zniwelować stres, zawiązują społeczne więzi, zwłaszcza z innymi kobietami, oraz zajmują się pielęgnacją i opieką nad dziećmi.
W sytuacji stresowej przedstawiciele obu płci produkują hormon o nazwie oksytocyna. Hormon ten odznacza się znaczącym wpływem na ciało - zwierzęta i ludzie z wysokim poziomem oksytocyny są spokojniejsi, bardziej zrelaksowani, bardziej towarzyscy i mniej znerwicowani. Ale sposób, w jaki hormon ten wchodzi w reakcje z hormonami typowymi dla płci (estrogenem i testosteronem) wyznacza koniec podobieństw w reakcji na stres. Testosteron u mężczyzn przeciwdziała uspokajającemu efektowi oksytocyny, podczas gdy żeński estrogen wzmaga jego działanie.
I chociaż różnice oparte na odmienności płci mają podłoże hormonalne, to równie dobrze mogą się wywodzić z postępów ewolucji. Tradycyjna reakcja "walcz lub uciekaj" byłaby nieodpowiednia i wręcz szkodliwa dla kobiet ciężarnych lub posiadających młode potomstwo niezdolne do samodzielnego funkcjonowania.
W zamian kobiety wykształciły specyficzną reakcję, która pozwala im budować relacje i związki, przynoszące korzyści i poczucie bezpieczeństwa ich potomstwu.
Kobiece podejście do stresu wyjaśnić też może, dlaczego to znacznie mniej kobiet pada ofiarą zgubnych skutków stresu, jakimi są nadużywanie alkoholu, narkotyków czy nadciśnienie. Podchodząc do stresu z rezerwą kobiety są zdrowsze. I może w tym tkwi sekret dłuższego życia kobiet niż mężczyzn.