Mężczyźni częściej zachowują się w skrajny sposób. Oto wyniki badań
Skrajne zachowania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, to zdecydowanie domena mężczyzn. Tak twierdzą australijscy naukowcy, którzy wnioski ze swoich badań opublikowali w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Swoje eksperymenty badacze z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili na grupie ponad 50 tys. osób. Różnorodne testy prowadzone w ramach tego badania wykazały, że mężczyźni o wiele częściej zachowywali się w sposób skrajny. Dotyczyło to m.in. takich aspektów jak egoizm, altruizm, ufność, chęć współpracy, sprawiedliwość, skłonność do podejmowania ryzyka czy zdolność do koncentracji krótko- lub długoterminowej.
"Z punktu widzenia ewolucji można przypuszczać, że mężczyźni w swoich podejściach częściej znajdują się na skrajnych punktach skali, gdyż w ten sposób są w stanie wyróżnić się i zostać zauważeni przez potencjalną partnerkę. Na przestrzeni wieków zachowania skrajne u mężczyzn mogły być też bardziej akceptowane i społecznie wzmacniane niż u kobiet" - skomentował wyniki badań autor analizy, Stefan Volk z Uniwersytetu w Sydney.
"Inna teoria sugeruje, że patriarchat panujący w wielu społeczeństwach ograniczył kobietom możliwość przejawiania podobnie skrajnych postaw i zachowań" - dodaje badacz.
* * *
Zobacz więcej: