Tajemnice naszych snów

Ich bogactwo jest niewyczerpane, a symbolika pozwala dotrzeć do ukrytych głębi podświadomości.

article cover
MWMedia

Marzenia senne intrygowały człowieka od zawsze. Poglądy na znaczenie snów zmieniały się na przestrzeni wieków. W starożytności snami zajmowali się głównie kapłani, wróżbici i astrolodzy. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku nauka zajęła się badaniem snów. Psycholodzy i lekarze uświadomili sobie, że treść marzeń sennych może być i dla nich pomocna. Wśród marzeń sennych przypadkowych, chaotycznych, nielogicznych, niektóre zawierają w sobie treści sensowne, logiczne i uporządkowane w łańcuchu zdarzeń, chociaż wyraźnie symboliczne.

Sny z zasady są symboliczne, ale symbole oznaczają coś realnego, zatem ich bagatelizowanie byłoby błędem. Sen to rozmowa z podświadomością. Aby zrozumieć swoje sny, konieczne jest zapoznanie się ze znaczeniem symboli, które w nich występują. Głęboko i trafnie interpretował sny psychoanalityk Carl Gustaw Jung. Jego znaniem sny są kluczem do naszej nieświadomości. Język marzeń sennych zawiera w sobie istotne treści doświadczeń całych pokoleń. Ten zaszyfrowany język trzeba zrozumieć, a wówczas sen przestanie być dla nas tajemnicą.

Życzenia, koszmary i wizje

Bogactwo marzeń sennych jest indywidualne i niewyczerpane.

Teoretycznie można śnić o wszystkim. Dlatego niektóre sny wydają się nam absurdalne. Nie można zgodzić się z poglądem, że każdy sen ma jakieś ukryte znaczenie. W poprawnej interpretacji snów należy pamiętać, że tylko niektóre z nich są informacyjnie istotne. Nie wolno ulegać złudzeniu, że każdy sen musi coś znaczyć. Marzenia senne można podzielić na kilka kategorii:

1. tzw. sny życzeniowe, w których śnimy, iż spełniają się nasze pragnienia i marzenia,

2. sny, których symbolika informuje nas o fizycznych schorzeniach naszego organizmu, czy rozpoczynających się chorobach, np. sen o zepsutym piecu może sygnalizować kłopoty z trawieniem,

3. sny, które są odbiciem przeżyć i wydarzeń minionego dnia, czy dni zwłaszcza jeśli wydarzenia te były dla nas ważne, a przeżycia istotne. Wtedy życie uczuciowe toczy się dalej podczas snu, pomimo wyłączonej świadomości. Jeszcze raz przeżywamy we śnie to, co się wydarzyło na jawie,

4. sny absurdalne, chaotyczne, koszmary senne - są skutkiem napięć, stresów, lęków, przepracowania, nerwicy,

5. sny, w których odzwierciedla się nasza osobowość, a zwłaszcza te jej aspekty, których normalnie nie potrafimy zaobserwować. Poprzez odpowiednią interpretację, często przy pomocy psychoterapeuty, możemy odkryć źródło naszych problemów i motywacje tkwiące u podstaw różnych zachowań,

6. sny antycypacyjne, tzn. prorocze. Prawie każdy człowiek pamięta jakiś swój sen - zwiastun przyszłych wydarzeń. Wg oceny badaczy tych zjawisk Rodneya Daviesa, do proroczych należy zaliczyć od 1 do 5 proc. marzeń sennych (zależnie od uzdolnień człowieka).

Sny prorocze

Wizje przyszłości są w snach o wiele częstsze niż na jawie i przeżywa je każdy, choć niewielu zwraca na nie uwagę. Tej szczególnej predyspozycji pomaga zapewne to, że w czasie snu posługujemy się innym sposobem myślenia niż tzw. myślenie logiczne. We śnie czerpiemy z bezmiernych zasobów doświadczenia i pamięci, o których za dnia nic nie wiemy. Owe nocne wizje są niewyraźne i przede wszystkim mają charakter symboliczny. W dużej części dotyczą spraw błahych. Wszystko to nie zachęca, by się nimi zajmować. Dlatego do proroczych widzeń nie przywiązujemy odpowiedniej wagi, czemu sprzyja jeszcze łatwość zapominania snów.

Tym samym nie wiemy, jakimi możliwościami dysponujemy. Nieraz mamy wrażenie, że dziejące się właśnie po raz pierwszy sytuacje są nam już znane, ale nie wiadomo skąd. Najczęściej źródłem tej niewiedzy jest zapomnienie snu proroczego, którego zapowiedź właśnie się spełnia. Starożytni sny prorocze uważali za dar bogów. Wystarczy przypomnieć sobie sny faraona o krowach i kłosach, tłumaczone przez biblijnego Józefa.

Dom i woda - o symbolice snów

Symbole senne fascynują swoim bogactwem i mają różne pochodzenie. Najważniejsze z nich to: symbole uniwersalne, kulturowe, osobiste i kreatywne.Symbole uniwersalne to takie, które niejako "obowiązują" wszystkich ludzi bez względu na rasę, religię, kulturę. Dla przykładu - "dom" symbolizuje stan osobowości, własne JA, a "woda" uczucia, podświadomość, źródło życia. Różne rodzaje wód i ich ruchy są wskazówkami dotyczącymi tego, co dzieje się w naszym życiu uczuciowym.Symbole kulturowe związane są ściśle z kulturą i epoką, w której żyje śniący człowiek. Mogą to być np. odzież, kolory, znane osobistości, atrybuty religijne (np. krzyż dla Chrześcijan).

Symbole osobiste - to te, które są tylko nasze i które tworzą nasza podświadomość na podstawie doświadczenia życiowego, uczuć, stosunku do zdarzeń i ludzi.Symbole kreatywne zaś stanowią połączenie symboli osobistych i uniwersalnych. Często śniący ma wyraźne informacje, lecz nie rozumie ich.

LID

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas