Co i jak można mrozić? Sprytne triki, dzięki którym nie zmarnujesz jedzenia
Materiał promocyjny
Nikt z nas nie lubi wyrzucać jedzenia. Wybieramy się na wakacje, a lodówka pełna. Zorganizowaliśmy grilla z przyjaciółmi, ale nie udało się wszystkiego zjeść. Po wizycie u babci zostaliśmy obdarowani obiadami na cały tydzień. Najlepszym sposobem na to, by jedzenie się nie zmarnowało, jest oczywiście mrożenie. Dlatego warto poznać kilka praktycznych trików, dzięki którym dłużej zachowa świeżość i wartości odżywcze.
Jak przechowywać mrożoną żywność?
Zacznijmy od tego, w czym należy mrozić jedzenie. Możemy je przechowywać w plastikowych szczelnie zamykanych pojemnikach. Nic nie ma prawa się wylać i nie przenikają zapachy innych potraw. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że pojemniki zajmują dużo miejsca. Inną opcją są więc woreczki strunowe, które pozwolą usunąć nadmiar powietrza, a tym samym zminimalizować ilość zajmowanej przestrzeni. Jeśli mrozimy w zupę w słoiku, upewnijmy się, że szkło jest dobrej jakości i nadaje się do mrożenia - zbyt cienkie może pęknąć. Nie nalewajmy płynu do pełna, wraz z obniżeniem temperatury zwiększa się jego objętość, przez co może rozsadzić słoik. Doskonała do mrożenia mięsa czy chleba będzie również folia aluminiowa. Owińmy jednak żywność parę razy, by całkowicie odciąć dopływ powietrza.
Przechowywanie dużej ilości żywności ułatwimy sobie również już na etapie zakupu lodówki. I wcale nie oznacza to konieczności wybrania urządzenia dużych gabarytów. Beko oferuje chłodziarko-zamrażarkę niewielkich rozmiarów, w dodatku do zabudowy, jednocześnie pojemną wewnątrz. Konkrety? Model BEKO BCNA275E4SN ma wymiary 177,5 x 54 x 54,5 cm oraz pojemność 254 l (185 chłodziarki i 69 zamrażarki). Dodatkowo, dzięki innowacyjnej sprężarce, urządzenie zapewnia szybsze chłodzenie przy mniejszym zużyciu energii i cztery razy cichszą pracę w porównaniu z innymi sprężarkami.
Szczególną uwagę należy zwrócić także na funkcję szybkiego mrożenia dostępną w modelach Beko. Dzięki niej świeżo zakupione produkty dłużej pozostaną świeże. Warto przy tym zaznaczyć, że uruchomienie szybkiego mrożenia nie wpłynie na temperaturę jedzenia i napojów wcześniej znajdujących się we wnętrzu chłodziarki.
Optymalna temperatura mrożenia
Zamrażarka powinna być ustawiona na temperaturę -18°C lub niższą, aby skutecznie zatrzymać aktywność bakterii i enzymów odpowiedzialnych za psucie się żywności. Warto co jakiś czas sprawdzić temperaturę zamrażarki. Unikajmy również częstego otwierania drzwi, by nie powodować wahań temperatury.
Przechowywanie produktów
Przejdźmy jednak do szczegółów. Zamrażarka owszem, wydłuży przydatność produktu do spożycia, ale nie sprawi, że nie zepsuje się on nigdy. Dlatego każde włożone opakowanie należy opatrzeć datą, by kontrolować, jak długo je przechowujemy i na bieżąco "pozbywać się" zapasów. Możemy sobie również pomóc, umieszczając nowe produkty z tyłu szuflady, a te starsze przesuwając do przodu. Jak przechowywać poszczególne produkty?
Chleb
Chleb najlepiej mrozić pokrojony na kromki. Dzięki temu nie będziemy musieli go rozmrażać w całości, a użyjemy tylko tyle, ile potrzebujemy. W dodatku nie trzeba czekać, aż kromki się rozmrożą - można je od razu włożyć do tostera. Kromki do siebie przywarły? Wystarczy uderzyć parę razy mocno chlebem o blat lub przed zamrożeniem rozdzielić kromki papierem do pieczenia lub pergaminem. Pieczywo można przechowywać w zamrażarce do trzech miesięcy.
Warzywa
Jeśli chcemy, by warzywa zachowały swój smak, kolor i wartości odżywcze, warto zblanszować je przed mrożeniem. Jak to zrobić? Wystarczy je pokroić w kostkę, krótko podgotować, a następnie schłodzić w zimnej wodzie. W ten sposób uzyskamy idealną bazę na zupę czy też danie z ryżem. Warzywa można przechowywać w zamrażarce do 12 miesięcy.
Warto wiedzieć, że chłodziarka we wspomnianym urządzeniu BEKO BCNA275E41SN wyposażona jest w technologię HarvestFresh, która naśladuje działanie natury. Rośliny, by zachować pełną witalność, potrzebują światła i ciemności. Technologia ta wykorzystuje zatem trzy kolory światła, które naśladują naturalny dobowy cykl słoneczny, by zatrzymać w warzywach i owocach to, co najlepsze.
Owoce
Owoce powinny być dokładnie umyte i osuszone przed mrożeniem. Te delikatne, takie jak truskawki czy maliny, można najpierw zamrozić na blaszce, a dopiero potem przełożyć do worków strunowych, co zapobiegnie ich zlepianiu się. Podobnie jak warzywa, owoce również przechowujemy maksymalnie rok.
Mięso i ryby
Mięso i ryby najlepiej podzielić na porcje odpowiednie do jednorazowego użycia przed zamrożeniem. Należy zrobić to jak najszybciej po zakupie, aby zachować ich świeżość. Każdą porcję warto oznaczyć datą mrożenia, co pozwoli na kontrolę nad czasem przechowywania. Mięso i ryby można przechowywać w zamrażarce 6-12 miesięcy - w zależności od rodzaju produktu. Pamiętajmy, że nie należy ich ponownie mrozić.
Produkty mleczne
Nie wszystkie produkty mleczne nadają się do mrożenia. Ser żółty i masło można mrozić bez problemu, ale jogurty, kefiry czy śmietana mogą zmienić konsystencję po rozmrożeniu. A co z mlekiem? Można je mrozić, ale później musimy je dobrze wymieszać, by przywrócić jednolitą konsystencję. Jak długo można je przechowywać w chłodziarce? Maksymalnie trzy miesiące.
Gotowe dania
Ugotowaliśmy za dużo, a wyjeżdżamy na weekend? To nie problem, resztę dania można zamrozić. Pamiętajmy jednak, że przed włożeniem go do chłodziarki powinno całkowicie wystygnąć. Ile takie danie może poleżeć w zamrażarce? Postarajmy się je zjeść w ciągu 3-4 miesięcy.
Jak najlepiej rozmrażać produkty?
Najlepszym sposobem rozmrażania żywności jest pozostawienie jej na noc w lodówce. Ten powolny proces minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii. Jeśli jednak zależy nam na szybkim rozmrażaniu, możemy umieścić szczelnie zamknięty woreczek lub pudełko z jedzeniem w zimnej wodzie. Utrzymywanie niskiej temperatury ograniczy rozwój bakterii. Sposobem na błyskawiczne rozmrażanie jest wsadzenie produktu do mikrofalówki, na program rozmrażania. Ta metoda może jednak negatywnie wpłynąć na smak produktu.
Materiał promocyjny